Всички сме в дълг към хората, обяви главният прокурор
Възприемам тези разговори като начало на диалог за решаването на важните проблеми на българските граждани“, заяви главният прокурор Иван Гешев при срещата си с ДПС. Той уточни, че е важно да се чуе и мнението на експертите, следователите, прокурорите и съдиите, когато се говори за съдебна реформа.
Гешев подчерта, че има разделение на властите и никога не си е позволявал да се меси в изпълнителната, но без диалог и взаимодействие няма как да се решават проблемите. Гешев цитира решение на Конституционния съд, че между властите не може да има китайски стени.
„Въпросът за реформата има и морални измерения“, заяви Гешев и разказа историята на Никодим Попов, който е осъден на смърт, но съдията му предлага 20 години затвор, ако се признае за виновен. До него пък стои майка му, в народна носия, обикновена жена, която му казва: Сине, ако не си виновен не се признавай за такъв.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че безспорно всички са в дълг на обществото, а що се отнася до разделението на властите е нещо, което трябва да се спазва.
„Ние имахме дори мото на една от нашите кампания – „Възстановяване на държавността“, като дефинирахме ясно какво разбираме ние под това мото. Държавните органи и институции, различните власти да работят в диалог, синхрон съгласно компетенциите им според Конституцията. За съжаление от няколко години, а и последните дни в Народното събрание, виждаме как рамбовщината излиза на преден план, а не компетенциите ни спрямо Конституцията. Така всеки си раздава справедливост според неговите си разбирания, а тогава демокрацията е в тотална криза“, каза още лидерът на ДПС. Той допълни, че властите не трябва да са бухалка срещу хората и бизнеса, а в негова услуга, като това може да се случи когато, основата на демокрацията стане основна ценностна система на цялото общество. Да се спазват правилата и свободите заедно със законите. „Тогава вече властта няма и няма да има нужда да е бухалка. Нещо на което ставаме свидетели последните две години, дори злоупотреба със закона“, допълни още Карадайъ.
След 10-ти ноември очакваме анализ на това, което се случва. Европейски магистрат е написал, че при нивото на престъпност в България и Европа може да се вземе решение за закриване на спецправосъдието. Прокурори от Флоренция пък са питали как сме преборили мафията и организираната престъпност, защото явно това решение остава такова впечатление в магистратите.
Гешев нарече закриването на спецправосъдието като „трагичен законодателен експеримент“, а целта му е била лустрация на магистратите и разселване.
Главният прокурор допълни, че не само се притеснява за вече започнатите дела, но и това, че нивата на престъпността се връщат с години назад, защото няма как да се противодейства с престъпността, когато по градовете „всичко се е сраснало“, защото в малките градове хората просто се познават или са роднини.
Иван Гешев коментира и темата за чистката в МВР, като по времето на Бойко Рашков са отстранени 10% от ръководните кадри.
Запитан от Хамид Хамид дали е нужно следователите да поемат повече случаи, Гешев сподели, че при разпределение на делата в МВР няма случайно разпределение на разследването, каквото е изискването, а се прави от началниците.