Нормално е да има диалог между институциите, иначе няма държава
Системата за контрол върху магистратите не е ефективна
МВР е в насипно състояние, макар сега да има опити да се реанимира
Главният прокурор Иван Гешев на среща с депутати от партия „Български възход в парламента. Тя е организирана след писмото от Гешев до 240-те депутати и от коалиция „Български възход“, приели това като протегната ръка.
„Смятаме, че трябва да има конструктивен диалог и партньорство“, заяви Стефан Янев.
„Съгласен съм, че липсата на функционалност и връзка между институциите води до ефекта, че обществото ни е убедено, че у нас няма справедливост“, каза лидерът на „Български възход“.
И каза още: В наше лице имате партньор, който да помага и към законодателство, което да води към справедливост.
Гешев очерта три кръга от проблеми.
„Не сме тук, за да защитаваме прокуратурата, наясно съм с нейните проблеми, не искам да прехвърля отговорността на съда или на МВР, което е в насипно състояние, макар сега да има опити да се реанимира. От промени има нужда цялата система“, заяви Иван Гешев.
Вторият кръг от проблеми е свързан с отговорността на магистратите. Българската система за контрол върху тях не е ефективна, каза главният прокурор. Ако магистрат бъде санкциониран или уволнен, той ще бъде върнат от ВАС.
Третият кръг е кадровият, който стои пред цялата държава, смята Гешев.
Ние искаме взаимодействие и да се решават реалните проблеми на гражданите, обясни той.
Според него по отношение на идеята съдът да отменя отказите на прокуратурата да образува досъдебни производства трябвало да има конституционна реформа. Той лично бил за определен кръг от дела да има контрол на отказите. Неговите заместници били против.
„Но аз съм за конституционна реформа и за контрол на отказите върху някои дела“, заяви главният прокурор.
Той беше питан и защо няма осъден политик.
Ще отговаря политически, а после искрено, каза Гешев. Политическият му отговор е, „че има осъдени за корупционни престъпления“. А искрено – 95% осъдителни присъди постига българската прокуратура, номер едно в Европа, а в петте процента оправдателни присъди се концентрират всички проблеми, за които говорим.
Проблемът е, че един съдебен състав по два казуса, сходни, може да постанови различни решения и да каже, че това е вътрешното му убеждение.
Гешев беше попитан и кой контролира него? „Първо жена ми и това наистина е така“, каза той. А после добави, че има решение на КС, че всеки магистрат може да разследва главния прокурор.
Имам притеснение, че не решаваме реалните проблеми на хората и те ще поискат отговор скоро, смята Гешев. Той беше попитан как се отрази на прокуратурата закриването на спецправосъдието.
Прокуратурата стана по-сплотена, но се отрази на българските граждани, обяви Гешев.
Той чете и чат между прокурори, които си споделят как техните колеги от Европа са се шокирали на закриването на спецправосъдието.
Бързането беше подозрително, смята Гешев. В датата на закриването на съда се спряха всички СРС, защото след това щяха да са незаконни, обясни той.
Другият проблем бил с определянето на общо наказание, когато има няколко присъди. Тогава това прави последният съд, когато това е спецсъдът, а него го няма, и няма и кой да определи едно общо наказание, даде друг пример Гешев.
Правила и закони за всички, обяви Стефан Янев в края на срещата.
„Надявам се това да е началото на един диалог“, заключи Гешев. Нормално е да има диалог между институциите, иначе няма държава, добави той.