Нов абсурд на ПП-ДБ: Сегашният ВСС да не може да избира главен прокурор и шеф на ВАС

0
218
ППДБ използваха 2 юни за предизоборна агитация.

Опитват се да овладеят съдебната система чрез поправки в закон

Нов абсурден антиконституционен законопроект внасят от „Продължаваме промяната – Демократична България“.

ПП-ДБ предлагат да се забрани със закон на действащия ВСС да избере председател на ВАС и главен прокурор.

Това означава със закон да бъдат отменени конституционни правомощия на легитимен държавен орган.

Освен това предлагат изрично да се предвиди, че започналите процедури, които не са приключили с акт за назначаване към датата на обнародване на тези промени, се прекратяват. А именно такъв е случаят с процедурата за избор на главен прокурор.

Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да избира председател на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главен прокурор, предвижда проектът за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, внесен от народни представители от “Продължаваме Промяната – Демократична България”, съобщава БТА.

Така настоящият ВСС, който е с изтекъл мандат, няма да може да избере главен прокурор, какъвто титуляр няма след освобождаването на Иван Гешев, а Борислав Сарафов изпълнява функциите на главен прокурор.

На 22 ноември пък изтича мандатът на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков и негов заместник също не би могъл да бъде избран от настоящия кадрови орган, ако съставът му не бъде подменен дотогава.

Вносителите на законопроекта изтъкват, че обществената легитимност на заемащите високи позиции в съдебната власт се основава както на личните и професионални качества на конкретните лица, така и на органа, който ги избира и на процедурата по избор.

А процедурата по избор отнема минимум 4 месеца, за да могат да се извършат номинации, да се проведе изслушване на кандидатите и накрая най-достойните да бъдат избрани. Защото само след публичен, прозрачен и обоснован избор може да се генерира висока степен на обществено доверие, което да съответства на високата отговорност, с която са натоварени ръководителите на институциите на съдебната власт.

ВСС с изтекъл мандат, и особено настоящият ВСС, според вносителите на законопроекта, не може да осигури обществено легитимен избор на “тримата големи” в съдебната власт.

В мотивите си те изтъкват: “В обществото е натрупано голямо недоверие към съдебната власт и особено спрямо Висшия съдебен съвет, като кадрови орган на съдебната власт, и Инспектората към ВСС. Обстоятелството, че мандатът и на двата органа е изтекъл води до допълнително намаляване на общественото доверие към тях. Като последица, всяко едно съществено решение от дългосрочно значение за функционирането на съдебната власт, взето от тези два органа с изтекъл мандат, е с ниско обществено доверие и води до недоверие за демократичната му легитимност.”

Както се вижда, мотивите за този абсурден законопроект, който касае съдебната власт, са изцяло политически. Вероятно заради това под него не стоят подписите на Бойко Рашков и Атанас Атанасов, което не е случайно.

Вносители са: Надежда Йорданова, Божидар Божанов, Николай Денков, Асен Василев, Калина Константинова, Лена Бориславова, Кирил Петков, Стою Стоев, Петър Кьосев, Деница Симеонова, Александър Симидчиев и Стела Николова

Вносителите на законопроекта не посочват как ще бъде избран нов ВСС, тъй като по съдебната реформа на Христо Иванов, представителите на ВСС от квотата на парламента се избират с мнозинство от 2/3, или 160 гласа.

Освен това има решение на КС, че мандатът на ВСС се удължава до избора на нов. Делото бе по повод изтеклия мандат на Инспектората.

Повече от ясно е, че ако парламентът приеме такъв закон, то той ще падне веднага в Конституционния съд, пише Стандарт нюз.