Прокуратурата опровергава манипулациите за задържането на Тони Парфюма в Испания

0
430
Антон Иванов.-Тони Парфюма.

Към настоящия момент българският законодател не е привел законодателството в синхрон с решението на Съда на Европейския съюз, пишат от държавното обвинение

Прокуратурата излезе с официално съобщение, с което опровергава твърденията на приближената на ДБ организация „Антикорупционен фонд“ и фамозната Лена Бориславова, че Испания ни е отказала екстрадиция на задържания там приближен на Красимир Каменов-Къро Тони Иванов-Парфюма. Те манипулираха обществото, че Испания е отказала да изпълни Европейската заповед за арест на българската прокуратура, защото не била защитена от съдебен контрол. Ето какво съобщава прокуратурата:

Във връзка с множество медийни публикации пресцентърът на Прокуратурата на Република България (ПРБ) заявява, че към настоящия момент в отдел „Международен“ при Върховната касационна прокуратура (ВКП) и в Софийска градска прокуратура (СГП) не е постъпила официална информация от испанските съдебни власти за решение във връзка с искането за предаване на българския гражданин Т. Иванов в изпълнение на Европейска заповед за арест, издадена от СГП.

Прокуратурата е уведомена от дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ в МВР, че въз основа на въведен за лицето сигнал в Шенгенската информационна система Т. Иванов е задържан в 09,05 часа на 25 март 2023 г. при полицейска проверка в Марбея, Испания.

В спешен порядък Софийска градска прокуратура е изпратила Европейска заповед за арест с превод на испански език на съдебните власти в Кралство Испания.

Прокуратурата на Република България обръща внимание, че още през 2021 г. е сезирала Министерството на правосъдието, че са необходими законови промени във връзка с решение на Съда на Европейския съюз (СЕС) по дело С-648/2020г. от 10.03.2021 г. В него е посочено, че България не е предвидила ефективна съдебна защита и съдебен контрол преди предаването на издирвано с ЕЗА лице за целите на наказателно преследване. Решението на Съда в Люксембург е по преюдициално запитване на британски съд относно ЕЗА, издадена по друго дело от прокуратурата в Свищов.

Към настоящия момент българският законодател не е привел законодателството в синхрон с решението на СЕС.

Съгласно Конституцията на Република България прокуратурата няма право на законодателна инициатива и бездействието на Народното събрание по регулиране на актуалното законодателство и привеждането му в съответствие с европейското право не би могло да бъде вменено като нейна отговорност. Опитите това да бъде направено показват непознаване на Конституцията, законите на страната и европейските стандарти.

Манипулации и внушения в обществото, непочиващи на фактите по конкретното досъдебно производство на СГП и на действащото законодателство, задълбочават недоверието към институциите и държавата и рушат авторитета им.

При изпълнение на конституционноустановените си правомощия Прокуратурата на Република България се ръководи от разпоредбите на националното, европейското и международното право и отстоява демократични ценности и принципи, свързани с върховенството на закона.

Съдът на Европейския съюз определя независимостта на съдебната власт като изискване и гарант за върховенство на закона във всяка правова държава. Затова органите на съдебната власт, в частност прокуратурата, трябва да са защитени от външна намеса и злонамерени атаки, които целят нейното дискредитиране.