Скандал! МВР събира данните на членовете на секционните избирателни комисии

0
490
Искането на МВР за данни за членовете на СИК.

Хората на Кандев настоявали и за пълни данни на всичките кандидати за народни представители в страната

МВР изисква от председателите на районните избирателни комисии данните-имена и лични данни на всички членове на секционните избирателни комисии без мотиви. Това научи Breaking.bg от потърпевши. Медията разполага и с документ, в който началник на РПУ изисква от председател на Районна избирателна комисия пълен списък „на назначените в СИК“ за района. Документът е с дата 25 март 2026 година.

Мотиви за искането няма. Писмото от РПУ-то е за един район на голям град, но според запознати това е масова практика в цялата страна. Реално без никакви мотиви МВР иска личните данни на над 100 000 души, членове на секционни избирателни комисии в България.

Кой е разпоредил „това безобразие“? Няма кой друг освен министъра на вътрешните работи Емил Дечев или главният секретар на МВР Георги Кандев.

Но това не е всичко. Според друг документ, с който медията също разполага, отделите „Икономическа полиция“ в областните дирекции на МВР изискват от кметовете: „Списък на лицата, които са подали искане за вписване в избирателните списъци по настоящ адрес“ и „Списък на лицата и списък на избирателите с трайни увреждания, които желаят да гласуват с подвижни избирателни кутии и данни за упълномощеното лице“.

Искането на МВР за данни за хората с увреждания.

Срокът за регистрацията на хората с увреждания, които могат да гласуват с подвижна урна, е чак 4 април. Незнайно защо МВР толкова бърза с искането на данните.

Обезпокоителен факт е, че не е ясно какво ще прави МВР с имената и личните данни на членовете на СИК и възможно ли е да се злоупотреби с тази информация и определени членове да бъдат притискани от полицията по политически причини.

Върхът на сладоледа е бил обаче опитът на МВР началници да получат от избирателните комисии пълен списък с лични данни на всички кандидати за народни представители от всички многомандатни райони в страната.

Пак без мотиви. Полицейщината и самозабравянето на ръководството на МВР преминава всякакви законови граници, коментираха запознати.