Само в Breaking.bg: Полицаите са нарушили инструкциите на МВР при смъртоносния инцидент в Стара Загора

0
551
Ударената при спиране на беглеца патрулка.

Както и в Бургас преди година и пет месеца униформени блъскат с патрулка беглец, вместо да го спрат извън града с ленти със шипове

Стефан Ташев

Полицията в Стара Загора е нарушила инструкциите на МВР за задържане на лица при смъртоносния инцидент с бившия борец Пламен Пенев на 30 декември м.г. Това коментираха пред Breaking.bg бивши служители на реда.

Става дума инструкция на МВР от 17 март 2021 година, в която се регламентира „Процедурата за действия на полицейските служители при проверка на водачи на МПС, реагиране и взаимодействие при неспиране на МПС за проверка при подаден сигнал, координацията с и от оперативните дежурни“.

Какво се случва?

На 30 декември вечерта девет (!!!??) патрулни полицейски автомобила преследват в Стара Загора „Ауди“. Колата не се подчинява на полицейските разпореждания да спре, лети с висока скорост, удря други автомобили и прави странни маневри. Накрая е пресрещната челно и ударена от полицейски патрулен автомобил.

 Аудито отхвръква от удара, едва не се преобръща, но в крайна сметка спира. По-късно става ясно, че пътникът вътре, бившият републикански шампион по борба Пламен Пенев, се е заключил и отказва да излезе. От записи с мобилни телефони, публикувани в социалните мрежи се вижда как униформени полицаи ритат вратите на колата от двете страни в опит да извадят беглеца. След като това става, той е проснат на земята и чак тогава окован с белезници.

След което умира. ОДМВР-Стара Загора дава информация за инцидента чак на другия ден. От там съобщават, че предната нощ около 20,45 ч е подаден сигнал на телефон 112 от непълнолетно лице, че непознат мъж заплашвал него и приятелите му с нож.

Мъжът бил установен – на 58 години, но не се подчинил на полицейско разпореждане и се опитал да избяга с колата си. След 15-20 минути преследване по улиците на Стара Загора „беглецът реализира пътнотранспортно произшествие със служебен автомобил на МВР и почива“.

Роднините на Пенев твърдят, че върху него е оказано полицейско насилие при задържането му, което е предизвикало смъртта на бившия борец.

На 2 януари прокуратурата образува досъдебно производство за причиняване на смърт при професионална непредпазливост от страна на полицейските служители и разследването на инцидента е възложено на екип от Националната следствена служба. Според изтекла неофициална информация съдебно-медицинската експертиза за смъртта на Пенев е показала, че той е починал от задушаване. От разследването отричат и официален резултат все още не е обявен.

За смъртоносния инцидент са отстранени 4-ма полицаи от ОДМВР-Стара Загора, а вътрешният министър Калин Стоянов поиска оставките на двама началници в дирекцията. От МВР са изпратени две проверки в областната дирекция.

Защо полицията действа неадекватно?

Действията на полицията в Стара Загора изглеждат непрофесионални, меко казано и неадекватни.

Девет патрулни автомобили преследват беглец, за който се знае, че има нож, а не автомат „Калашников“ или РПГ. На кого е нужна такава демонстрация на сила?

Петима униформени натискат Пенев на земята, за да му сложат белезници, след като се знае кой е човекът и факта, че е страдал от параноидна шизофрения и е лежал 11 пъти в психиатричната болница в Раднево. Отново безсмислена демонстрация на сила, най-вероятно довела до неговата смърт.

Защо полицейски патрул препречва пътя на аудито на беглеца и го удря, за да го спре? В посочената инструкция на МВР, това е забранено. Нещо повече, в нея се казва, че патрулният автомобил, който трябва да спре МПС трябва да е паркирана така, че да е безопасно за полицейските служители. В случая в Стара Загора става точно обратното след удара в колата на беглеца полицейският автомобил е разбит в дясната предна част. Нещо повече при сблъсъка е ранен полицай, според официалното съобщение на ОДМВР-Стара Загора от 31 декември 2023 година.

Според него при инцидента има полицай, който е със счупена ръка и контузно-разкъсни рани по главата. Настанен е в болница без опасност за живота. Кой е разпоредил патрулен автомобил да препречи пътя на беглеца с аудито, който се е движил с висока скорост и така да рискува живота не само на него, но и на униформени полицаи?

Случаят напомня за трагичният инцидент в Бургас на 22 август 2022 година, когато патрул на ОДМВР бе пратен да препречи пътя на автобус, пълен с мигранти, който летеше с над 100 километра в час по улиците на града. От удара двама полицаи бяха убити на място.

Патрулката с убитите полицаи в Бургас от мигранти. СНИМКА: „24 ЧАСА“

Според инструкцията на МВР от март 2021 година при отказ на МПС да се подчини на полицейско разпореждане за спиране, униформените трябва незабавно да уведомят оперативният дежурен в дирекцията…и да предприемат преследване като вземат мерки за личната си безопасност и тази на останалите участници в движението.

Нищо от това не е изпълнено при гонката в Стара Загора. Инструкцията на МВР регламентира как може да бъде спрян автомобил-беглец.

Полицаите са длъжни да докладват на Оперативния дежурен център за местоположението си и за възможността да използват лента да принудително спиране съобразно инфраструктурата и времето до пристигане на МПС, чийто водач не е изпълнил полицейското разпореждане, пише в нея.

Това означава, че полицията в Стара Загора вместо да хвърля срещу беглеца с аудито патрулен автомобил, рискувайки живота на полицаи, е можела да използва лента за принудително спиране, със шипове.

След трагедията в Бургас мнозина полицейски началници се оправдаваха, че не можело да се използват шипове, защото щял да се рискува живота на мигрантите от автобуса, което не попречи да бъдат жертвани двама полицаи напълно безсмислено.

Това не отговаря на истината, казаха пред Breaking.bg служители на МВР. Всяка дирекция има патрулни автомобили, които са снабдени с ленти за спиране на МПС и те могат да се използват. Това може да стане с разпореждане на шефа на дирекцията или на оперативният дежурен в нея.

Но някой трябва да вземе решение за това, а началниците се крият и не поемат отговорност. В случая в Стара Загора това е бил оперативният дежурен в ОДМВР, който според инструкцията ръководи всички оперативни действия след подаване на сигнала от патрула за неизпълнение на полицейско разпореждане за принудително спиране, включително разстановка на полицейските сили, евентуална полицейска блокада или КПП, както разпорежда инструкцията на МВР.

Казано по-просто тя изисква, заради безопасност на гражданите, а и на полицаите, действията по спиране на беглец да станат по възможност извън града с лента за спиране или полицейска блокада.

При използване на служебно МПС, като част от изградения КПП или блокадата, полицаите задължително излизат от патрулния автомобил на позиция, гарантираща личната им безопасност, като следят за потенциална опасност, пише още в инструкцията.

В нея допълнително се обяснява как да подходят полицаите при избор на място за поставяне на лента за принудително спиране, осигуряване на група за задържане на подходяща дистанция от устройството, организация за спиране на движението на МПС в района и осигуряване на охрана на задържаните лица.

Както се вижда нищо от това не е изпълнено от полицията в Стара Загора, която решава да прати девет патрулни автомобила, може би целият личен дежурен състав на ОДМВР, който е бил на работа на 30 декември (!??), срещу един човек. Никаква координация при преследването му и малоумното решение да бъде спрян на оживен булевард с препречване път и удар с патрулка.

Според запознати при такива извънредни ситуации наредбите изобщо не се спазват, не се информира оперативният дежурен в дирекцията, а по мобилни телефони се търсят различни „началници“, защото никой от полицаите, на средно и по-ниско ниво, не смее да поеме отговорност за действията си.

Затова се получават трагедиите в Бургас и Стара Загора. И затова умират хора.

Остава да видим какво ще покаже разследването на Националната следствена служба-НСлС и проверките на МВР в областната дирекция в Стара Загора.