Дончев очаква „нула“ от втория транш от ЕК по плана за възстановяване

0
165
Томислав Дончев Снимка: Труд

Формално правителството има срок до края на юни да предприеме действия за спасяване поне на част от сумата

Предвид, че изискваните от Брюксел реформи за получаване на поискания още през октомври 2023 г. втори транш от 1.2 млрд. лв. по плана за възстановяване и устойчивост са изпълнени частично, вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев очаква „нула финансиране“. Това заяви той в пленарната зала в петък.

По думите му до дни се очаква отговорът на Европейската комисия по искането на сумата, чието плащане миналата есен бе замразено и почти всички експерти са на мнение, че средствата ще бъдат загубени. Сега и Дончев потвърждава това.

Формално правителството има срок до края на юни да предприеме действия за спасяване поне на част от сумата.

България изостава драстично с изпълнението на плана си за възстановяване и устойчивост, който трябва да бъде изпълнен до август 2026 г. Досега страната ни е получила само 2.6 млрд. лв. в края на 2022 г., а по план са предвидени общо девет плащания.

Според Дончев грешка на плана е било най-сложните реформи, които трябва да предприеме държавата ни, да са заложени като първи мерки за изпълнението на плана. Една от тях е либерализацията на пазара на ток за домакинствата и приемането на картата за климатична неутралност, за която партиите не могат да се разберат.

Освен забавените реформи вицепремиерът Дончев определи като по-голям проблем разходната част по плана.

„Около 11 процента са разплатени за 4 години по НПВУ, по-малко от 700 млн. евро. Крайният срок за плащанията е август 2026 година и имаме година и половина да разплатим останалите 89 процента от финансирането“, каза Томислав Дончев, според когото това е предизвикателство.

Единствената тема в момента е да се намалят щетите, каза още вицепремиерът. По думите му за това вече са мобилизирани всички отговорни министерства и са започнали преговори с ЕК, с оглед на осъществени реформи, залегнали в следващи плащания.

Той коментира и оперативните програми, финансиране от Брюксел, които според него трябва да имат по-прости схеми, за да се постигат конкретни резултати за фирми и граждани. Страната има нужда от бързо финансиране, заяви Дончев.

„Няма нито едно число, което да буди радост при изпълнението на програмите в сегашния програмен период 2021-2027. При сравнение с предходния период 2014-2020 и референтната пета година, когато договорените средства са възлизали на 50 процента, а плащанията на 17 процента, сега са договорени 30 процента при извършени плащания от 8 процента“, каза той в отговор на въпрос на „Има такъв народ“ за загубите по кохезионните програми.

„При това става дума за трети програмен период и се предполага да сме още по-добри“, допълни той.

Припомни, че официалните общи загуби в предходния период достигат близо 61 млн. лева по оперативните програми и други около 100 млн. евро по линия на „справедлив преход“.

Важно е всички администрации, органи на управление, междини звена, местни власти и фирми да разполагат с ясен хоризонт и спокойствие, от които се нуждае инвестиционият процес, смята още Томислав Дончев./Медиапул