Когато е налице нарушение на закона, при което са изхарчени 1 000 000 лева публични средства за тези незаконни преустройства, това може да представлява престъплението безстопанственост в особено големи размери, коментира той
Въпреки че е задължена по закон, Столичната община изобщо не е поискала съгласуване на промяната в организация на движението на бул. „Патриарх Евтимий“, „Витоша“ и „Фритьоф Нансен“, съобщиха вчера от Пътна полиция.
Заместник-председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев (ГЕРБ-СДС) коментира в профила си във Фейсбук:
„Новата организация на движението на бул. “Витоша” и “Патриарха” просто е НЕЗАКОННА.
От официално становище на Пътна полиция София следва, че организацията на “Спасеното кръстовище” – всяко колче, всяка линия от новата маркировка и всеки нов пътен знак са незаконни.
От “Промяната”, освен че не слушат гражданите, нарушиха флагрантно правилата, като не питаха дори Пътна полиция за промени, които правят на пътя. А съгласно чл.6, ал.2 от общинската наредба от 2018 г. всички проекти за организация на движението и промените в него се съгласуват с Пътна полиция. Човек би помислил, че е редно да ги съгласуваш преди да изхарчиш 1 млн. лева и да ги изпълни, нали? Да, ама не.
Когато е налице нарушение на закона, при което са изхарчени 1 000 000 лева публични средства за тези незаконни преустройства, това може да представлява престъплението безстопанственост в особено големи размери.
Това не е промяната, за която гласуваха хората. Много е просто как да управляваш добре – вслушваш се в гражданите и спазваш закона“, пише още Георгиев.
По-рано стана ясно, че Столичната община не е внесла за съгласуване в отдел „Пътна полиция“ на СДВР проекта със съответните скици и чертежи, върху които са нанесени маркировката, знаковото стопанство и допълнителните съоръжения на пътното платно.
Съобщението дойде от дирекцията през МВР, след като през седмицата се проведоха няколко протеста на жители в района на булевардите „Витоша“, „Патриарх Евтимий“ и „Фритьоф Нансен“, където има нова организация за паркиране и движение.
От СДВР уточниха, че това съгласуване е изискване, залегнало в нормативен акт на Министерството на регионалното развитие и благоустройството – Наредба № РД-02-20-2 от 24.10.2022 г. за организиране на движението по пътищата, отворени за обществено ползване. „Едва след като завърши съгласувателната процедура се узаконява проекта за организация на движението“, се казва в съобщението на СДВР до медиите.
Вече втора седмица недоволството от новата организация на движението в центъра на София не стихва.
Според Европейския център за транспортни политики, има редица нарушения в проекта, а съдът вече е образувал дело. Ако то бъде спечелено, всичко ще трябва да бъде върнато в първоначалния му вид./Епицентър.бг