Забраната няма да бъде прилагана за транзитно преминаващите стоки
Имаме продукция за няколко милиарда лева, за която има опасност да не бъде реализирана. Това е един от мотивите за решението на правителството за забрана на внос на храни от Украйна. Тя ще важи от 24 април до 30 юни. Това обяви след заседанието на правителството земеделският министър Явор Гечев.
„Последвахме примера на редица държави, имаме продукция за няколко милиарда, за която, ако не вземем мерки, ще търпим загуби. Опасенията са, че спрените коридори ще бъдат отново пренасочени към коридора през Румъния и България и правителството реагира съгласно правомощията, които има“, заяви министър Гечев.
Според него има сериозни опасения за качествата на редица продукти. За да сме коректни докрай с нашите партньори, решението ще влезе в сила от 24 април до 30 юни 2023. Надяваме се това да е глас по отношение на искането на решения, които да вземе ЕС. Смятаме, че когато една държава има проблеми, целият ЕС има проблеми, не бягаме от дебат, каза още той.
Запазваме духа на искането на ЕС, че коридорите на солидарност трябва да се осъществяват, готови сме да го направим. Очакваме с нетърпение дебата, заедно с другите държави, както и с ЕС.
Правителството възлага на мен, на министъра на икономиката, Агенция „Митници“ и на вътрешния министър Демерджиев да изпълним решението, каза още земеделският министър, но поясни, че то може да бъде променяно.
Министърът на икономиката Никола Стоянов заяви, че устойчивото решение е общоевропейското решение. „Разбираме, че забраната за внос на продукти от Украйна е крайна мярка, но бяхме принудени да я направим, защото няколко държави в последните дни – Полша, Унгария, Словакия, предприеха такива действия и рискът за България се увеличи сериозно. Затова по искане на Министерството на земеделието експертите в последните дни направиха анализ на мерките на другите държави и подготвихме днешното решение“, заяви Стоянов.
Той подчерта, че подкрепата за Украйна продължава, както и диалогът с Европейската комисия, днес също щяло да има среща. Имало разбиране, вече още по-сериозно от тяхна страна, колко е важен този проблем за България. „Земеделието е сериозна част от българската икономика, близо 16% от заетите, над 7 млрд. лв. продукция, основна част от нея е за износ и ние не можем да позволим българските производители да бъдат засегнати по този начин, заяви икономическият министър. Затова са предприети стъпки веднага да бъдат защитени и в същото време диалогът с ЕК да продължи. Той заяви, че се гарантира продължаването на транзита през територията на България, по този начин коридорите на солидарност щели да продължат да работят, но българското правителство очаква трайно решение на ЕК как да се гарантира, че това са коридори за транзит, а не стоката да остава в граничните на конфликта държави и да дебалансира пазарите им.
Земеделският министър заяви, че се надява това решение да падне преди 30 юни и повтори, че убеждението на кабинета е, че Европа трябва да има общи действия. „Въпреки че в целия ЕС няма такива проблеми, но 6 държави, които сме най-близко до Украйна, търпим изключително сериозни санкции. Ние мислим, че трябва да има по-агресивна вътрешна солидарност. Надяваме се още тази или следващата седмица Европа да излезе с трайни решения, защото сегашните, с коридорите, не работят. Ние сме пред жътва, нямаме много варианти“, заяви той и припомни, че исканията са от септември. „Притиснати сме от времето и това е начин да кажем на европейските държави, че не можем да разсъждаваме повече, а трябва да действаме“, заяви още Гечев.
Той беше категоричен, че забраната на вноса не трябва да повлияе на цените, защото и без това пазарът е тежко пренаситен. „Няма да толерираме действия, които да влияят на цените. Можем да променяме решенията, ако видим аномалии“, предупреди той и повтори, че няма условия за покачване на цени.
Призивът ни е да използваме този прозорец за продажба на българската продукция, заяви земеделският министър. Ние сме втора държава по линията, не сме пряко граничеща, освен през Черно море, с Украйна. Затова сме дали няколко дни отсрочка на румънските колеги, защото това изисква солидарността. А за българските производители той каза, че те би трябвало да използват този период, за да изнесат продукцията си.
По повод евентуални санкции от ЕК по повод това решение, Гечев заяви: Ние мислим, че имаме правно основание, много сме внимателни в изписването на различните неща. Не става въпрос за наказание или за дърпане на уши, ние сме пълноправен член на ЕС и България се държи като такъв. Ние можем да извикаме някой, когато не сме съгласни с нещо. Не мисля, че солидарността трябва да бъде изместена от санкционен режим. Това не е най-нормалният начин за съществуване на най-висшата демокрация – Европейския съюз.
Имаше реакция на ЕС, но ако следите, съюзът е комуникативен и разбиращ проблемите на по-източните държави. Ние вземаме по-малко субсидии отколкото западните държави и този втори натиск ни идва пряко силите и смятаме, че несъвършените позиции на ЕС трябва да се променят. Ние сме солидарни с Украйна, но не трябва да има противопоставяне на едните земеделски производители на другите. Не трябва да се създава напрежение там, където го няма, искаме изчистване на нещата, които ЕС взе емоционално.
След първото обявяване на забрана от Полша Европейската комисия търси спешни решения. Има писмо от еврокомисар, има заявена среща, упорито се търсят решения с държавите, които имат проблеми, допълни Гечев. Той заяви още, че това е тежко решение, от което никой не е щастлив, но го дължали на българските производители.
Кои са стоките
За периода от 24 април до 30 юни 2023 г. на територията на България няма да бъдат допускани определен брой стоки с произход от Украйна. Забраната се отнася до над 20 стоки. Сред тях са: мека и твърда пшеница; пшенично брашно; семена от слънчоглед; слънчогледово масло; царевица; пчелен мед и пчелни продукти; сурово мляко; сухо мляко; млечен концентрат; орехи; лешници; яйца; птиче месо; свинско месо; овче и козе месо; ръж; ечемик; овесени ядки; сорго; елда; нишестета, инулин, пшеничен глутен; соя; ленено семе; рапица; вино; винен оцет; етилов алкохол.
Забраната няма да бъде прилагана за транзитно преминаващите стоки през територията на България, в случай че партидите са в специализирани транспортни средства, запечатани и пломбирани на границата, без да се допуска разтоварване и претоварването им на територията на страната ни. Забраната не важи и в случай че в декларацията, придружаваща пратката, се декларира, че крайната дестинация на товара не е България./ 24 часа