Епохата на „сърпа и чука“ свърши
Журналистката Ваня Влашка, Фейсбук
Дойде краят на руската съдийска мафия в художествената гимнастика! Не ми се вярваше, но стана.
От 3 г. президент на ФИГ (световната федерация по гимнастика) е японецът Мори Ватанабе. Заради съдийските машинации, продължили няколко декади, този спорт бе заплашен с изхвърляне от олимпийската програма.
Днес шампионка в многобоя стана Линой Ашрам (Израел). Шокът бе неописуем! Падна голям рев в руския лагер. Питах се: какво се промени, по дяволите? Как така руската връзка в съдийството мистериозно се разпадна? Намерих отговора в сайта на ФИГ.
Оказа се, че от тази година в сила е влязъл нов Кодекс на точките. Накратко казано: съдийките не могат да мръднат и една стотна от точката в посока на симпатиите си към една или друга гимнастичка.
Дава се приоритет на сложността, техниката с уредите, хореографията. А тези неща не са сред силните страни на руската гимнастика. Там вадят много качествени състезателки, с природни дадености, като гъвкавост, отскок, елегантност, повечето са минали през детски балетни школи.
Бях учудена, че Ирина Винер, председател на руската федерация, бе доста сдържана преди състезанието в Токио. Затова пък днес не е изненада нейният гняв от класирането в многобоя, както и от временното подреждане при ансамблите, в което води България.
Било „саботаж срещу Русия и тук има вариант българките да са първи“. Само онези, които организират заговори, мислят, че и сега има такъв, но в нейно отсъствие. Винер не е в Токио, защото се възстановява от „Ковид-19“ в Москва. Заслугата за обуздаване на съдийството е на президента Мори Ватанабе и на Кодекса на точките. Отворен е пътят към успеха за гимнастички от цял свят. Епохата на „сърпа и чука“ свърши.