Покупателната способност намалява, а рискът от стагфлация се увеличава
Румен Гълъбинов, специално за Breaking.bg
България все още не може да получи първите пари от Плана за възстановяване, инфлацията си расте, покупателната способност намалява, а рискът от стагфлация се увеличава.
Инфлацията на годишна база към края на май е 15,6% и, ако върви със същата динамика до края на годината, а това означава с около 1-1,2% месечно увеличение, бихме могли да очакваме да се добавят още 6-6,5%, така че да финишираме 2022 г. с около 22% инфлация.
Към края на годината фючърсите за петрола Брент ще достигнат ниво от 150 долара за барел, сега са около 120 долара.
Това означава с още 25% да отиде нагоре международният пазар на петрола.
За газа прогнозите са за поне 15% увеличение до края на годината и то най-вече на база на доставките на втечнен газ.
Освен енергоносителите, източник за покачване на инфлацията са цените на храните и на суровините. За храните вече има дефицит, който се очертава по линия на войната, тъй като има блокирани възможности за износ на зърно от воюващите страни. Има проблеми с износа на зърно от Украйна, а в същото време и Русия, в зависимост и от пакета санкции, би могла да понесе негативи по линия на това, че не може свободно да изнася зърно. Суровините също поскъпват и най-вече суровините, свързани с новите индустрии като цветни метали, редки метали, които влизат в компонентите на микроелектрониката, чиповете, на всичките устройства, свързани с електромобилите.