Само в 1 от 50 американски щата гласуват задължително с машини от типа на нашите

0
171
Само в един щат в САЩ се гласува само с машини.

В 19 щата се гласува само на хартия, в 19 се прилагат три метода

Д-р Борислав Цеков, фейсбук

Борислав Цеков Снимка: фейсбук

Чета и недоумявам с каква лекота в публичното пространство се тиражират неверни твърдения от типа: „в Европа може и да няма машинно гласуване, но в САЩ се гласува машинно“. И седят разни хора – от управителя на „Сиела“ (който има пряк финансов интерес у нас да има машинно гласуване) и някакви други „експерти“. Пиша „експерти“ в кавички, защото не е никакъв експерт този, който твърди горепосеченото. Защото така бил чул, така казали по новините или мернал нещо в Уикипедия.

Ето какви са реалните факти за методите на гласоподаване в САЩ на базата на преглед на изборното законадателство във всички 50 щата, закон по закон:

Преди всичко, трябва да се знае, че в САЩ се използват три основни метода за гласуване на място, т.е. в избирателната секция.

Първият е с хартиени бюлетини.

Вторият е BMD – с машини, които само помагат за разпечатване на бюлетината, т.е. нямат нищо общо с нашите и поради това самото гласуване не се нарича „машинно“. Наричат BMD – Ballot Marking Device, т.е. – Устройства за маркиране на бюлетини. С тях избирателят отбелязва на тъчскрийн своя вот, след което машината разпечатва бюлетината – не контролна разписка, а самата бюлетина с всички кандидати и отбелязан твоя вот! – тази хартиена бюлетина се пуска в урната и след края на изборния ден резултатите се определят с броене на тези хартиени бюлетини.

Третият и най-малко прилаган е DRE – с устройства от типа на използваните у нас машини за гласуване. Тези устройства в САЩ се обозначават като DRE – Direct-Recording Electronic. Характерното за тях е, че гласуването става върху електронно устройство (тъчскрийн), отчитането на гласа е също електронно, а след края на изборния ден резултатите се определят според машинно генерирания протокол. Този тип машини имат две разновидности: с отпечатване индивидуална контролна разписка или без контролни разписки.

Като знаем това, сега да видим как са разпространени тези методи на гласуване.

Първо, в 1 щат от общо 50-те американски щата, има задължително гласуване с DRE, т.е. с машини от типа на нашите, без други алтернативни методи за подаване на вот. Там машините не разпечатват контролни разписки.

Второ, в 19 щата се прилагат и трите метода на гласуване хартия, хартия от BMD и машинно – DRE.

Трето, в 4 щата се ползват само устройства тип BMD, т.е. и там няма „машинно гласуване“, защото се разпечатват и броят хартиени бюлетини.

Четвърто, в 19 щата се гласува само на хартия, а устройства BMD, които разпечатват бюлетини се ползват само за достъпност (за хора с увреждания, трудно подвижни и пр.).

Пето, в 6 щата се гласува смесено – на хартия и с хартия, разпечатана от BMD. Шесто, в 1 щат се гласува смесено – на хартия и с DRE.

Седмо, във всички щати се използват навсякъде или частично оптични устройства за броене на бюлетините.