По-строги мерки срещу ковид-19 в редица български градове

0
16
Снимка: Pixabay

Затворени барове, вечерен час за заведенията са част от тях

Затягат се мерките срещу COVID-19 в различни части на страната. Във Враца и Русе са спрени плановите операции и плановият прием в болниците. Всички лечебни заведения във Враца подготвят 10% от леглата си за прием на случаи на COVID-19. А русенският университет преминава в изцяло онлайн обучение, разказва NOVA.

В Хасково остават задължителни маските на пазара, независимо дали има струпвания, или не.

От 30 октомври за две седмици ще бъдат затворени нощните заведения във Варна. Културните мероприятия ще се провеждат при 30% капацитет и с дистанция от два метра. Сватбените тържества няма да се отменят, но също ще се провеждат при намален капацитет.

Остават затворени нощните заведения в София, Благоевград, Габрово, Шумен и Сливен. В Перник важи въведеният вечерен час за ресторанти и барове, които могат да работят само до 22:00 часа.

От началото на пандемията Министерството на здравеопазването предприема действия за ограничаване разпространението на заболяването чрез прилагане на препоръки и насоки от Световна здравна организация и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, съобщават в писмо до медиите от МЗ.

Основна мярка срещу COVID-19 e изолиране на контактните на потвърден случай лица и поставянето им под задължителна карантина. Целта на карантината е да намали вероятността за последващо предаване и вторично разпространение на новия коронавирус. Причината е, че по време на карантинния период даденото лице може да прояви клинични оплаквания или да е вирусоносител, поради което да стане източник на инфекция за други хора. Към края на карантинния период тази вероятност значително намалява.

Съгласно действащата Заповед № РД-01-610/22.10.2020 г. на министъра на здравеопазването всяко идентифицирано близко контактно лице се поставя под 10-дневна карантина, считано от последния контакт с доказан случай на COVID-19. Ако до изтичане на определения период не се появят симптоми за COVID-19, карантината се преустановява.

Министерството на здравеопазването обръща внимание, че отрицателният лабораторен резултат от PCR изследване отчита единствено моментното състояние на лицето и същият не е основание за преустановяване на карантината и/или намаляване на нейния срок.