Частните болници обвиниха управителя на здравната каса Дечо Дечев в лъжа

0
46
Защо НЗОК не е сезирала за по-скъпи лекарства, питат от МЗ.

От Министерството на здравеопазването твърдят, че не са правили предложения за изменения в Закона за обществените поръчки, каквито твърдения за „лобистки текстове“ се тиражират

Националното сдружение на частните болници изрязава несъгласие с твърденията на управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев, че здравната каса заплаща на частните болници лекарства на по-високи цени, отколкото на държавните и общинските болници. Според тях твърденията на д-р Дечев уронват престижа на частните болници.

От сдружението посочват, че ако това е вярно, то НЗОК е нарушила нормативната уредба, защото тя не прави разлика между лечебните заведения в зависимост от собствеността им.

Те подчертават, че цените, на които Здравната каса заплаща лекарствата, са регулирани с Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, която забранява на НЗОК да заплаща цена над регистрираната.

Цената на едно лекарство може да се регистрира само ако е по-ниска в сравнение с тази в десет европейски държави и след договаряне на задължителна отстъпка, поясняват от сдружението и допълват, че ако действително има случай, в който едно лекарство е платено на цена 7 пъти по-ниско от регистрираната в Позитивния лекарствен списък, това говорело за тежка инсуфициенция /неспособност да се изпълнява предназцначението/ на наредбата, регулираща цените и налагало незабавната ѝ промяна, което трябвало да се инициира именно от д-р Дечев.

От сдружението посочват, че ако шефът на НЗОК смята, че някоя болница е нарушила нормативната уредба, той има права да я санкционира. Те призовават д-р Дечев да посочи на кои болници, кога, за кое лекарство и на какви цени са били платени от НЗОК и как са били санкционирани. Некоректно е да се хвърля обвинение към всички частни болници, много от които изобщо не изпълняват дейности, свързани с лекарствено лечение на злокачествени заболявания, заявяват те.

Относно обвиненията за лобистка поправка на закона, позволяваща на частните болници да не провеждат обществени поръчки, от сдружението припомнят, че дефиницията на понятието „публично-правна организация“ е дадена от Директива 2014/24/ЕС, т.е. Дечев обвинявал в лобизъм Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на Европа.

Няма да позволим частните болници да бъдат изкупителна жертва за конфликтите в изпълнителната власт, категорични са те и допълват, че са готови да предоставят конкретни предложения за подобряване на нормативната уредба.

От сдружението са изпратили и петиция до премиера Бойко Борисов, в която посочват, че изявленията на д-р Дечо Дечев са спекулации, с които той си прави публичен пиар, поради което настояват да му бъде потърсена отговорност.

По-рано днес стана ясно, че БСП ще сезира главния прокурор заради интервюто на Дечо Дечев пред „Дарик“. Освен да се източва касата, не се предлага нищо на българските граждани, заявиха от левицата на брифинг.

От Надзорния съвет на НЗОК пък заявиха, че не са били уведомени от управителя Дечо Дечев за практиката да бъдат надплащани медикаменти.

Настоящият ръководен екип на Министерството на здравеопазването не е правил предложения за изменения в Закона за обществените поръчки, каквито твърдения за „лобистки текстове на МЗ“ се тиражират. Това се казва в позиция на МЗ по повод твърденията на управителя на НЗОК Дечо Дечев в съботното му интервю пред Дарик.

„Текстът в ЗОП, който д-р Дечев цитира, е обнародван 2016 г. Вносител на законопроекта тогава е Министерският съвет, като в първоначално внесения в Народното събрание законопроект е предложено възложители на обществени поръчки да бъдат всички лечебни заведения, независимо от тяхната собственост. При разглеждането на законопроекта от Народното събрание, между първо и второ четене, е внесено предложение за ограничаване кръга от лечебни заведения, за които ще се прилага законът. Предложението е прието от Народното събрание и е в сила от 16.04.2016 г.“, пишат от министерството.

По отношение на драстичната разлика в цената на едно и също лекарство, заплащано от НЗОК с публичен ресурс на различните видове лечебни заведения (частни, общински, държавни), от министерството заявяват, че нито в МЗ, нито в Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти са постъпвали сигнали от управителя на НЗОК за драстични разлики в цената на едно и също лекарство, заплащано от НЗОК. „Може само да се предполага, че става дума за разликата в цената между оригинален продукт и генерик с еднакво активно вещество, тъй като всички останали хипотези са недопустими предвид факта, че платец на лекарството е именно НЗОК. В случай че е налице девиация в цените на един и същи продукт, заплащан с публични средства от НЗОК, би следвало да бъде сигнализирано както Министерството на здравеопазването, така и Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти. Ако все пак има допуснати такива плащания от ръководството на НЗОК, трябва незабавно да бъдат сигнализирани компетентните органи“, пише в позицията на МЗ.

„По отношение на отчетността на частните лечебни заведения, подчертаваме, че по инициатива на МЗ бе приета промяна в ЗЛЗ, така че Министерство на здравеопазването има механизъм да изисква информация от всички лечебни заведения за болнична помощ, които се финансират чрез договор с НЗОК и/или МЗ, в това число медико-статистически и финансови показатели и информация за извършените от тях разходи при осъществяване на дейността си. Също така инициирахме промяна, така че Министерството на здравеопазването да има основание да събира и осигурява публичен достъп до актуалните ценоразписи на болничните услуги, за да могат пациентите да правят информиран избор на изпълнител на медицинска помощ. Това е стъпка към по-голяма прозрачност в сектора“, завършват от министерството.