Върховният касационен съд не допусна жалба на Баневи срещу запорите на имуществото им

0
44
баневи
Баневи в спецсъда СНИМКА: БИ ТИ ВИ

Блокирани са дялове, сметки и имоти за над 141 млн. лв.

Върховният касационен съд не допусна обжалване от страна на семейство Баневи на определението за обезпечение на бъдещ иск за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, съобщават от съда.

Производството е образувано по частна касационна жалба на Николай, Евгения и Мария Баневи, Валентин Расоков, „АКБ Актив“, „АКБ Форес българска инвестиционна група“ АД, „Бреза – Н“ ООД, „Партнърс Комерс“ ЕООД, „Паррус“ ЕООД, „Русалка Тур“ ЕООД, Финансово клирингова къща „Сконто Съксес“ ООД, „Хелио-Тур-С“ АД и „Холандска мечта“ АД срещу определението от 6 ноември 2019 г. на Апелативен съд – Бургас, в частта му, с която е отменено определение на Окръжен съд – Бургас и е допуснато обезпечение на бъдещ иск на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество с цена 141 820 225,19 лв. до размера от 87 353 328,96 лв. чрез налагане на запори на акции и дялове от капитала на търговски дружества, движими вещи, моторна яхта, банкови сметки и недвижими имоти.

Тричленният състав на ВКС приема, че не са налице основания за допускане на касационното обжалване. Неоснователно е твърдението, че актовете на окръжния и апелативния съд са недопустими, тъй като съдилищата не са били местно компетентни да се произнесат по искането за обезпечение на бъдещ иск, доколкото чл. 116, ал. 3 от ЗПКОНПИ предвижда, че компетентен е съдът по местонахождение на имота с най-висока данъчна оценка, който в случая се намирал в София. Според върховните съдии компетентен да разгледа искането е бил именно окръжният съд в Бургас, тъй като в неговия район (Созопол) се намира имотът с най-висока данъчна оценка, включен в списъка на имотите, по отношение на които се иска допускане на обезпечение.