Социалното министерство е готово със законови промени за изплащането на втората пенсия

0
117
Деница Сачева Снимка: Дневник

Скоро те ще бъдат предложени за обществено обсъждане

Социалното министерство е готово с проект за промени в Кодекса за социално осигуряване, свързан с начина на изплащане на т.нар. втора пенсия, каквато частните пенсионни фондове ще трябва да започнат да изплащат през 2021 г. Това се разбира от интервю на министъра на труда и социалната политика Деница Сачева пред в. „Труд“. В момента се изготвя оценка на въздействие и предстои законопроектът да бъде предложен за обществено обсъждане, казва Сачева и посочва, че следва да се чуе и мнението на Комисията по финансов надзор, на Министерството на финансите и на Асоциацията на пенсионните дружества.

„Въпросът, който трябва да бъде решен, е какво ще се случи с хората, които още от септември ще получат право да се пенсионират“, казва министърът. Във втория стълб се осигуряват всички работещи в масовата трета категория, родени след 1959 г. Първите, които ще имат право на втора пенсия, ще се появят в края на 2021 г., това ще са жените, родени през 1960 г., които тогава ще са навършили 61 години и 8 месеца. През 2024 г. към тях ще се присъединят и мъжете от този набор. И въпреки че вноските се събират от 20 г., регламентация за фазата на изплащане все още няма.

Попитана дали би посъветвала хората да прехвърлят дяловете си от частните пенсионни фондове в Националния осигурителен институт, Сачева казва, че това е личен избор. На въпрос за увеличението на пенсиите в Румъния с 40% тя казва, че в България подобна стъпка е неприложима, защото би вървяла с предложение за вдигане на данъците. „Всеки един лев, преди да бъде даден, трябва да бъде взет отнякъде“, напомня министърът.

По темата за болничните листове тя коментира, че в момента годишно се изплащат 463 млн. лв., като нарастването за близо 10 г. е с 253 млн. лв.

На въпрос за останалите без лични асистенти над 12 хиляди души тя посочва, че в момента се разработва национална програма за грижа в домашна среда, и изразява надежда тя да бъде готова в края на месеца. Водят се и разговори с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), за да се намери механизъм, с който по-големите общини да компенсират част от хората с други социални услуги. „Проблемът възникна заради Закона за личната помощ. Той бе приет под изключителен натиск и е в противоречие с всички експертни мнения, в това число и социалното министерство, Агенцията на социално подпомагане, Министерството на финансите и т. н. Това е урок, защото законите би трябвало да се правят с много високо експертен опит. Законодателството се отнася до хора, които в момента ние подлагаме на сериозен стрес и проблеми“, казва Сачева.

„Ако имахме действащ Закон за социалните услуги, щяхме да имаме по-богат инструментариум, за да може да предложим различни видове помощ и подкрепа например за тези 13 хил. хора“, добавя тя. Законът за социалните услуги бе отложен по решение на Деница Сачева след недоволство на група родители, според които има план за отнемане на деца от семействата им. „Този закон не е за семейните отношения, а за социалните услуги“, казва министърът и посочва, че държавата е инвестирала в социалните услуги значителен ресурс от порядъка на 294 млн. лева за тази година за общо 1356 услуги в цялата страна. „Законът е изключително необходим за системата, в него се предвижда и създаване на агенция за качество на социалните услуги, национална карта на социалните услуги, стандарт за кариерното развитие на социалните работници. Някак си удобно избягваме тези теми и не говорим за тях, а обсъждаме теми, които не съществуват в Закона за социалните услуги, каквито са семейните отношения“, изтъква тя.