Предложение на МФ: Подаваш сигнал за укрити данъци, получаваш 10% от събраното

0
71
Министерството на финансите

Това са идеи за промени в Данъчния кодекс

Всеки, който подаде сигнал до НАП за укриване на данъци да получава 10% от допълнителните приходи за бюджета, събрани поради разкритията. Това предлага финансовото министерство с промени в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс, обявени за обществено обсъждане.

Въпреки, че укриването на данъци и задължителни осигурителни вноски е проблем на всички развити икономики, този проблем е особено значим и за България, където събираемостта на тези публични вземания все още не е на необходимите нива, затова ще се използват всички позволени от закона средства за повишаването и, се казва в мотивите на вносителите, пише „24 часа“.

Експертите на Асен Василев съобщават, че такава уредба има в редица държави, като най-пълна е в САЩ и Великобритания. Практиката е показала, че най-често това са служители или партньори на нарушителя, които разполагат с вътрешна информация и достъп до информация и документи.

За да няма спекулации и злоупотреби с това право и за да не бъдат засипани инспекторите на НАП с информация е предвидено да се разследват само сигнали, които съдържат конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите. Заложен е и долен праг за разкритите допълнително суми от неплатени данъци над който ще се изплащат възнагражденията- над 3000 лв., като идеята е така да няма разчистване на междуличностни сметки. Предвидено е и наказание при трикратно подаване на невярна информация за едно и също лице.

Предложеният проект за поправки на Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс изясняват и изключването на обезщетението по трудово правоотношение, всяко друго възнаграждение за труд, пенсията или стипендията в общ размер до минималната работна заплата месечно да не подлежат на принудително изпълнение. Новият текст предвижда да не подлежи на запор сума, равна на минималната заплата плюс 50% от разликата между средната брутна месечна работна заплата, определена общо за икономическите дейности за предходно тримесечие по данни на НСИ и минималната работна заплата.

Промени в Закона за местните данъци и такси, също обявени за обществено обсъждане пък предвиждат сгради, получили сертификати с клас на енергопотребление по Закона за енергийната ефективност да бъдат освободени от местен данък сгради с нулево потребление, т.е. клас „А“, за да се стимулира санирането и повишаване на енергийния клас на сградите. Предлага се отмяна на критерия година на въвеждане в експлоатация на съществуващи сгради, като и най-старите са задължени да имат най-малко клас „В“.
Друга поправка пък предлага да се въведе патентен данък за събирачите на диворастящи семена, гъби, включително трюфели, плодове, лечебни и ароматни растения или части от тях. В момента те плащат само данък за доходите си, като прилагат документация пред тези, които изкупуват продукцията им. Предложението е да отпадне задължението лицата, изкупуващи продукцията да документират тези разходи.