Болниците и пунктовете са отворени всеки ден за желаещите да се ваксинират, но за жалост те не са много, пише в репортажа на агенцията
И днес по стените на великотърновската болница висят оцветени детски рисунки с призиви за ваксинация и лозунги като „Вие сте нашите супергерои“. За жалост обаче, бъдещето не изглежда толкова шарено и решението на тази ситуация в момента е неясно, пише „Асошиейтед прес“ в свой репортаж за ковид ситуацията в България, цитиран от Би Ти Ви, под заглавие „Най-слабо ваксинираните в ЕС се подготвят за нова смъртоносна вълна“.
„Те не вярват във ваксините“, коментира за сънародниците си пред агенцията началникът на екипа по ваксинирането в старопрестолния град. В текста се отбелязва, че България е с едно от най-високите нива на смъртност в рамките на Европейския съюз и в момента е налице ново рязко повишение на бройката на хоспитализираните заради вариант „делта“ на коронавируса. „Въпреки това хората в тази балканска държава са най-колебливи в съюза за ваксинирането срещу ковид-19“, отбелязва агенцията.
АП подкрепя твърдението и с конкретни данни – само 20% от възрастното население е напълно ваксинирано, като средният процент за останалите страни в ЕС е 69%.
Болниците и пунктовете са отворени всеки ден за желаещите да се ваксинират, но за жалост те не са много. Според едни причината е страхът, съмненията във ваксините, а според други тя се крие в липсата на реална информационна кампания и политическата нестабилност.
В контраст на това много от интензивните отделения в страната са пълни, като по-голямата част от хората там не са ваксинирани. В отговор именно на това тревожно положение правителството въведе и по-строги мерки, които влязоха в сила вчера.
Според Мария Шаркова, специалист по обществено здраве, ниските нива на ваксинация са резултата от ниското доверие на хората в официалните институции, политическата нестабилност и слабата информационна кампания. Тя допълва, че известна вина трябва да се носи от правителствената програма за ваксинация. Решение на ситуацията за нея е въвеждането на задължителна ваксинация.
„Правителството няма изградена стратегия как да се борят с колебанията при ваксините. Министерството на здравеопазването разчита главно на съобщения на уебсайта на министерството и не мисля, че някой всъщност го чете. Най-добрата политика за такива колебливи страни и население, като нашето, са задължителните ваксини. Но превръщането на ваксините срещу COVID-19 в задължителни може да рискува допълнително поляризиране на проблема“, коментира Шаркова пред АП.