Длъжен е да назначи, след като е получил предложението от кандидата за служебен министър-председател
„Току що Радев наруши Конституцията! Импийчмънт! За това призова Атлантическият съвет на България в своята официална фейсбук страница, след като днес Румен Радев отказа да подпише указ за назначаване на служебния кабинет на Горица Кожарева, защото Калин Стоянов остава в състава като МВР министър. Според Румен Радев това ще възпрепятства провеждането на честни избори.
Горица Кожарева обаче отказа да смени Стоянов и отиде при главния прокурор да подаде сигнал за натиск върху нея кой да бъде вътрешен министър.
Ето го и целия пост на Атлантическия съвет:
„В Основния закон императивно е посочено, че президентът „по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок.“ Назначава, а не може да назначи. Длъжен е да назначи, след като е получил предложението от кандидата за служебен министър-председател.
Президентът има свобода само да избере кой от списъка с лица да бъде служебен министър-председател, но няма право на избор по отношение на акта на назначаване на предложения състав на служебното правителство. Нормата не е диспозитивна, а императивна.
Същото е и като при обнародването на законите в Държавен вестник след преодоляването на президентските вето. Президентът вече няма право на избор, а е длъжен да извърши действието. „Чл.99 (5) (Изм. и доп. – ДВ, бр. 106 от 2023 г.) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.“