Кандидатът за кмет на София от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян разговаря с представители на ресторантьорския и туристическия бизнес в столичния хотел „Милениум“.
Това е браншът, който носи едни от най-големите приходи на града, отбеляза той. И пое ангажимент в следващите 3-4 г. София да има до 4 млн. туристи на година. София може да се развива, има огромен потенциал. Развитието на града и бизнеса няма как да стане без помощта на общината.
Според него първата стъпка е създаването на Борд по туризма към Столична община. Идеята е той да събере най-добрите експерти и да говори с бранша каква да е София, какво трябва да се разказва извън България за София и какво може да се намери тук „Ще го наречем Бранд идентичност. София трябва да има визия и символ. Кой ще е нашият символ на града, това трябва да се случи в диалог с бизнеса и хората – дали да е „Александър Невски“ или „Св. София““, заяви Хекимян.
Ще има и многофункционална зала за конгресен туризъм., ще се развива и кулинарен, и религиозен, като целта е туристите да остават по-дълго в града. Нищо против low cost туризма, но трябва да накарам е хората да остават тук – с развитие на столицата, но и със съпътстващи събития край нея, каза кандидатът за кмет на София.
Лифтовете на Витоша трябва да проработят, настоя Хекимян.
Общината трябва да подкрепи изграждането на национален стадион, който да посреща шампионати по всички стандарти.
„Не град на малките проекти, а такъв, който може да се съревновава с най-големите столици“, представя си бъдещето Хекимян. Той разви теза, че туристите ще могат да си купуват дигитални карти с хотели и ресторанти, с карта на столицата и т.н. За целта ще се водят разговори за създаването на специално приложение.
София трябва да има отделна стратегия за развитие, без това да ощетява останалите региони и за целта трябва специална маркетингова кампания.
Освен Хекимян ГЕРБ изпратиха на срещата и Георги Георгиев, председател на последния общински съвет, Любомир Минчев, който е ново попълнение, Стефан Марков, който бе шеф на бюджетната комисия във СО и Влади Данаилов – зам.-кмет, начело на фонд на фондовете. В залата бе и зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев.
Георгиев посочи, че е могло да направят още за туризма, но ковид кризата е оказала влияние и напомни мерките в помощ към бизнеса. Пошегува се, че дупченето на билет с перфоратор е преживяване, но и това е в историята. „Не си оставихме ръцете, не е ангажирана фирмата, която правеше паветата, и сигурно затова е друго резултатът“, отбеляза той.
И помоли да бъдат разбрани, защото са опитали да спрат града да не функционира – заради ковид, хиперинфлация, изчегъртване и др. „Да намалим бумащината и регулациите, в тази част моля за конкретни задачи. Правим промяна за ремонт на тротоари“, обеща той. 14 пъти повече пари са осигурени със заемно финансиране за ремонт на тротоари. Той изтъкна, че са „избутали’ важни проекти – 120 млн. вече са налични по сметките на общината за ремонт на тротоари. За да стигнем до добрите резултати, трябва да имаме желанието и енергията. На второ място – да знаем как. На трето – да поемем конкретни ангажименти. Бордът за туризма е най-спешната ни задача“, подчерта Георги Георгиев. Дигитализация, реклама, по-добро позициониране и работа с авиокомпаниите – това са част от идеите на ГЕРБ за бъдещето. И обеща да се вслушва в бизнеса, за пример даде, че преди година с една наредба са разширили възможностите за бизнес в центъра. Възнамеряваме да се виждаме с вас всяка година, обеща той и поиска да знае от бизнеса какво не работи в администрацията и как да се изчисти „бумащината“.
Проституцията, сигурността във вторичния център, особено край Лъвов мост пък бяха изтъкнати като проблем. Какво ще направите за този малък проблем, макар това да е локален проблем, попитаха в залата. Антон Хекимян призна, че в района има и доста мигранти. Според него обаче край Лъвов мост има и позитивни промени за 12 г., а по цялото протежение на „Мария Луиза“ се планува подземен паркинг, а отгоре пешеходни алеи и „зелен трамвай“. „Хората ще ходят там много по-свободно, но полицията трябва да се грижи за реда, затова трябва повече работа на общината с МВР“, заяви той. Георги Георгиев пък посочи, че общината може да поиска по-голямо присъствие на униформени. „Отиваме с шефа на СДВР на среща, идвате представители на бизнеса и граждани и освен увеличаване на щатната бройка, да поискаме повече патрули“, даде идея той. Но изтъкна, че за пътна полиция в София има само 15 патрулки.
Имаше оплаквания от бавна администрация и услуги. Защо трябва да се редя на огромни опашки в НАК с часове, вместо да има онлайн платформа, попита един от ресторантьорите. Георгиев смята, че дигитализацията ще е решението, това ще е и задачата на Любо Минчев, който е трети в листата за общински съветници на ГЕРБ. Той обаче подчерта, че за много неща са необходими законодателни промени, което не е в ръцете на общината.
София може да е на огромен фестивал за народно творчество, смята Хекимян. И посочи, че има две направления – за привличане на туристи от страната, но и на публика от чужбина.
На въпрос за данъчните ставки кандидатът за кмет на София от ГЕРБ отбеляза, че темата се експлоатира изключително политически. Ако ще се вдигат данъци, трябва да има разговор с хората, които работят, заяви Хекимян. И прогнозира, че подобен ход ще дръпне ръчната спирачка за нови бизнеси.