Главният прокурор Иван Гешев обърна внимание, че на национално ниво все още съществуват празноти в българското законодателство и трябва да се прецизират белезите на престъпленията от омраза
Благодарност за водещата роля на българската прокуратура за недопускане провеждането на т.нар. „Луковмарш“ в София получи при посещение в Министерството на външните работи на Израел главният прокурор Иван Гешев. В делегацията участват завеждащият отдел „Международен“ при Върховната касационна прокуратура Цветомир Йосифов и заместник-директорът на Националната следствена служба Ясен Тодоров.
Началникът на Бюрото по европейски въпроси Талия Фрешър, началникът на Бюрото по еврейски отношения и световни религии Шули Давидович и Еуал Наор, директор на отдел „Югоизточна Европа“ в МВнР подчертаха, че Израел оценява високо положените от българската прокуратура и от главния прокурор Иван Гешев усилия за недопускане протичане на антисемитска проява като „Луковмарш“, която се разглежда като платформа, обединяваща хора от Европа, изповядващи неонацистки идеи.
Признание за дейността на прокуратурата по предотвратяване на „Луковмарш“ бe изказано и от Густи Браверман, член на Борда на директорите и директор на отдела за диаспората на Световната ционистка организация. Организацията е създадена от Теодор Херцел, определян като „духовния баща на Израел“. Недопускането на антисемитската проява в България бе високо оценено от израелската държава и определено като значим пример за отстояване на демократичните ценности.
В рамките на работното посещение в Израел, водената от Иван Гешев делегация проведе среща с Робърт Сингер, председател на Центъра за израелско влияние, и представители на юридическата общност. Обсъдени бяха юридическите аспекти по отношение на третирането на престъпленията от омраза и възможностите за сътрудничество между българската прокуратурата и израелския неправителствен сектор в противодействието на проявите на антисемитизъм и език на омразата, което би допринесло за утвърждаването на България като пример за страна член на Европейския съюз, която успешно е ограничила проявите на антидемократични идеологии. Това ще е ясен знак и за традиционно добрите отношения между България и Израел.
Българската делегация проведе среща и с представители на българската общност в Израел и посети клиниката, в която практикува проф. Йосеф Алкалай, дългогодишен президент на Световното дружество по дерматология, чийто родители са родени в България, а самият той получи българско гражданство през 2011 г.
Българската делегация посети и кибуц, разположен на границата между Израел и Ивицата Газа, основан от български евреи през 1943 г. Местните жители споделиха, че въпреки трудностите и рисковете, живеят щастливо. Иван Гешев, Цветомир Йосифов и Ясен Тодоров бяха запознати с прилаганата от израелска страна система по охрана на границата, а по-късно поставиха и керамични плочки върху стена, изградена от местен жител като символ на надеждата за по-добро бъдеще, въпреки предизвикателствата и трудностите.