Кой печели от тази ситуация в България, попита лидерът на ДПС
Задават се шестите „ненужни“ избори за две години, предупреди лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, който се включи във форума „Европейският съюз среща Балканите“, организиран от Алианса на либералите и демократите за Европа.
Карадайъ допълни, че като страна членка България трябва да е пример за останалите държави от Балканите, които още вървят по пътя си на еврочленството. Вместо това вече втора година има политическа криза, допълни лидерът на ДПС.
„А в момента в България дори виждаме нещо повече – задават се на хоризонта поредните шести ненужни предсрочни парламентарни избори. От тази гледна точка аз задавам въпроса – кой печели от тази ситуация изобщо в България и на Балканите.“
След като предупреди, че страната ни отива на шести избори за последните две години, Карадайъ призова за „кризисна стабилност“. Той определи като „безотговорно“ поведението на политиците и коментира, че според него има подготвяни компромати от дълго време с цел дестабилизиране на институциите.
Мустафа Карадайъ не коментира решението на БСП от вчера да се оттегли от разговори с ГЕРБ-СДС за съставяне на кабинет с мотива, че заради днешния международен форум е посрещал високопоставени чужди гости. По-голямата част от изказването му бе насочена към ПП-ДБ.
„Чисто аритметически, ако събера броят на народните представители на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ са около 140 и малко повече от тях. Е, добре тогава, тези умни и красиви, които дойдоха отнякъде, каква им е формулата? Хем те сами искат да бъдат имплантирани във властта, без народът да ги е овластил. Народът е гласувал и е отредил определена тежест в Народното събрание и определена отговорност за решаване на проблемите.“
Лидерът на ДПС се спря и на „замерянето с компромати“.
„Което означава, че тези компромати не се подготвени от вчера за днес. Някой е подготвял във времето компромати, което означава, че някой е живеел с идеята да създава криза в институцията.“
Според Карадайъ страната ни е изправена пред редица кризи и е необходимо да се стабилизира.
„Трябва да намерим онази доза на съгласие в тази кризисна ситуация, че поне да стабилизираме институциите и държавата в тази кризисна ситуация. В тази кризисна стабилност поне да има кризисна стабилност, някаква, каквато и да е.“