Управлението има добри шансове за оцеляване и след присъединяването ни към еврозоната, казва политологът
В тази ситуация не виждам възможност за формиране на друга управленска алтернатива. Това обясни пред БНР политологът доц. Огнян Минчев, след като народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие към правителството на премиера Росен Желязков.
Той беше внесен от парламентарните групи на МЕЧ, „Величие“ и „Възраждане“, а като мотив беше посочен „провал в борбата с корупцията“.
Вотът на недоверие беше подкрепен и от парламентарната група на ДПС-ДПС, които доскоро крепяха управляващото мнозинство.
„Очевидно е, че ще бъде пряка зависимостта на правителството от „ДПС-Ново начало“. Единствената възможност да няма толкова пряка зависимост е да има и алтернативен вариант за подкрепа поне на част от решенията на правителството. Възможност за това има само ако ПП-ДБ се присъединят към някакъв формат на частична подкрепа и към т.нар. „гъвкаво мнозинство“. Иначе Делян Пеевски и „Новото начало“ ще бъдат от ключово значение за оцеляването на правителството“.
Фракцията на Доган няма големи шансове да оцелее, посочи още политологът в предаването „Нещо повече“.
„Присъединяването към мнозинството беше отчаяна стъпка за стабилизиране на остатъка от партията и концентриране на повече шансове в състезанието с напиращото „Ново начало“. Оказа се обаче, че нито ресурсите, които партньорите в мнозинството са склонни да предоставят на ДПС, нито вътрешната споеност получиха положителен тласък. Не бих заложил твърде много на тяхното значение в обозрима перспектива“.
Минчев коментира случващото се у нас като част от състезанието между трите основни политически фигури – Румен Радев, Бойко Борисов и Делян Пеевски.
„Това създава непредвидимост и крехкост на политическата ситуация в страната. От друга страна обаче предотвратява едноличната авторитарна концентрация на власт“.
Политологът изрази мнение, че „управлението има добри шансове за оцеляване“ и след присъединяването на страната ни към еврозоната.
„Докладът за готовността ни за присъединяване към еврозоната е важен етап, но не е край на тези усилия. След това трябва да бъдат предприети поредица от стъпки – както законодателни, така и административни. Малка е вероятността да ги осъществи служебно правителство, чийто меценат е Радев. Знаем какво представлява позицията му по отношение на еврото и прозападната ориентация на страната.
Чисто технически не ми се струва много вероятно есента да има избори. Това означава парламентът да се разпусне още в началото на лятото“
Той анализира отношението на страната ни към Украйна.
„Започваме да пазим определена дистанция. Отказът да бъдат продадени двата реактора от „Белене“, независимо от мотивацията, е доста лош сигнал. Това не е акт на добра воля“.