Искането за надпартийна кандидатура за премиер е претекст, за да се блокират преговорите и да не се стигне до правителство, казва тя
Има смисъл, че президентът Румен Радев даде още няколко дни за партиите за преговори, коментира в „Тази сутрин“ бившата ни посланичка в Германия Меглена Плугчиева.
„Искрено се надявам разум да завали над България, особено над парламента – имаме нужда от това. Този път преговорите изглеждаха по-сериозно, по-отговорно, с почти финално споразумение, непременно трябва да се намери решение“, посочи още тя.
„Има явно няколко души, които блокират финала на споразумението, и от изнесената в медиите и моята вътрешна информация, условията на ДБ са били приети от другите партии“, допълни Плугчиева.
Тя уточни, че Росен Желязков е бил последното официално предложение на ГЕРБ и трябва партиите, които са против неговата кандидатура, да излязат и да кажат защо. „Те, като излязат пред камерите, си правят добър пиар, но на тях им трябва курс по връзки с реалността, не с обществеността“, посочи още Плугчиева.
Според Плугчиева икономическата ситуация в страната също е сериозна тема, тъй като всички сектори се свиват между 2 и 40%. „Преди бяхме сред първенците в ИТ сектора – 5 млрд. евро ни носеше високотехнологичният сектор – в момента се свива, чуждестранните инвеститори си тръгват, това върви ръка за ръка с влошаването на образованието. Ако вземете отчета на служебното правителство, сякаш гледате две отделни държави – в него има само хвалби за Шенген, а реално те имат най-малък принос за това“.
Спрямо искането за надпартийната кандидатура за премиер Плугчиева заяви, че според нея „това е претекст, за да се блокират преговорите и да не се стигне до правителство“. „Трябва да се пита ДБ, щом не приемат Желязков, кои са предложенията, извадете ги пред обществото, да кажат кого предлагат“, категорична беше тя.
„Искрено се надявам, че ще се стигне до решение, дали с първия, или с друг мандат – трябва да има правителство“, посочи още Плугчиева и допълни, че „правителство на малцинството – едно такова решение, колкото и да е екзотично, трябва да се обсъди, не може да продължи това безвремие“.