Половината Кюстендил минава на воден режим

0
14
Общината в Кюстендил СНИМКА: Яна Боянова/БНР

Причината за въвеждането на режима е продължителното засушаване и намаленият дебит на водоизточниците

Пет кюстендилска квартала, както и централната градска част ще са на воден режим – водата ще спира от 22 ч вечер до 6 ч сутринта, обявиха от оператора „Кюстендилска вода“. Режимът ще бъде въведен от тази вечер в кварталите „Колуша“, „Младост“, „Румена Войвода“, „Запад“, „Могилата“ и централната градска част.

Причината за въвеждането на режима е продължителното засушаване и намаления дебит на водоизточниците. Това нарушава нормалното водоснабдяване и води до невъзможност да се напълни напорният резервоар, който захранва с вода петте квартала в Кюстендил и централната градска част, обясняват от „Кюстендилска вода“. Посочените квартали се захранват с гравитачна вода от 5 притока в Осоговския балкан Техният дебит общо в пречиствателната станция „Върташево“ е паднал на 60-70 л. в секунда при нормални 240 л. в секунда. Вода за южната индустриална зона на областния град се подава от два подема – 24 помпи общо, от кладенци на река Струма. Засега в тази част на града проблеми с питейната вода няма.

Сериозен проблем с водата имат и близките села Граница и Берсин, които са на едно водохващане. За двете села водата се пуска и спира на 24 часа. Местни жители обаче коментират, че дори и този режим не се спазва.