Правителството разреши на АЕЦ „Козлодуй“ да купи части от Русия

0
62
АЕЦ "Козлодуй" Снимка: БНТ

Основният мотив на дерогацията е, че централата е изградена от руски изпълнители и трябва да бъде гарантирана нейната безопасна експлоатация

„Централата ще може да внесе от Русия продукти от желязо и стомана, при изпълнение на договори, изброени също в приложения към днешното решение. Разрешава се също внос на стоки и технологии от Русия и предоставяне на свързана с тях техническа помощ, необходими за изпълнение на изрично изброени в приложения договори“, обясняват от пресслужбата на Министерския съвет.

Изключението ще бъде допуснато само до изтичане на възложените договори. Основният мотив за разрешението е, че централата е изградена от руски изпълнители и трябва да бъде гарантирана нейната безопасна експлоатация.

„Тъй като голяма част от системите и оборудването на централата са с руски произход, някои от договорите за доставки на стоки и предоставянето на услуги, свързани с годишните ремонти, надеждната и безопасна експлоатация на блокове 5 и б на АЕЦ „Козлодуй“, са сключени или се налага да бъдат сключени с руски изпълнители“, пише още в решението.

От правителствената преслужба напомнят, че АЕЦ „Козлодуй“ е единствената ядрена мощност в България, която в момента осигурява около една трета от електроенергията у нас. През септември тази година се навършиха и 50 години от офицалното пускане на централата в експлоатация.

Работещи в момента са пети и шести блок от централата, които до 2027 г. и 2029 г. съответно трябва да докажат, че могат да продължават да работят безпроблемно. В противен случай, техните лицензии могат да бъдат отнети с решение на Агенцията за ядрено регулиране. Всяки преглед на лицензиите е свързан с дейности по модернизация и поддръжка на оборудването, за да отговаря то на най-високите стандарти.

България работи и по бъдещото изграждане на 7-и и 8-и блок в централата. За доставки на ядрената част е избрана американската компания „Уестингхаус“, а типът реактори е АП 1000. Инженерингът и изграждането на проекта ще бъдат възложени на корейската компания „Хюндай“. Очаква се инвестицията да възлезе на между 14 млрд. и 17 млрд. долара./БНТ