За правителството лидерът на ИТН казва: Тези хора трябва да стоят максимално далеч от властта. БСП е най-големият ни компромис
Реших да оттегля министрите на ИТН от правителството по две причини – финансовата политика в държавата и двойната политика по отношение на РС Македония.
Това заяви лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов в интервю за Дарик радио“. Това е и първата изява на Трифонов, след като стана ясно, че партията се оттегля от четворната коалиция.
Той беше категоричен, че не е развалил правителството. „Аз просто съм изтеглил министри. За да се развали, трябва да има други действия и ходове. Аз не съм развалял нищо“, каза още лидерът на ИТН. „Петков просто не спря да се опитва да ни прескача по отношение на казуса със Северна Македония. Говореше едно пред световни лидери, а тук – друго. Истината е, че просто лъжеше“, обясни още бившият тв водещ.
Слави Трифонов обясни, че при актуализацията на бюджета министерствата, за които отговаря ИТН, са били пропуснати.
„По отношение на Македония се води двойна политика – едната от МВнР, за която отговорност носи ИТН. А Весела Чернева дублира дейността на Теодора Генчовска и договаря падането на ветото с други европейски държави. Другата причина е финансова – държавата, според мен и според информацията, която имаме, е доста зле финансово“, обясни още лидерът на ИТН. Той не смята, че напускането на коалицията е безотговорен акт.
„Тези хора не стават за това да се занимават с власт. Не стават да се занимават с управление на държава. Те трябва да стоят максимално далеч от властта. Това е мое мнение“, каза още Слави Трифонов.
Той определи като най-големият компромис на ИТН, участието в едно правителство с БСП. „Те са част статуквото и аз съм наясно с цялата ситуация от промяната от 10 ноември 1989 г. Оттогава всичко е ясно за БСП“.
Той допълни, че целта на ИТН за участие в управлението е била да се въведат в действие решенията на организирания от тях референдум от 2016 г.
„Спечелихме избори, за които трябваше да поемем отговорност. Решихме да не се събираме с други партии, за да поемем сами отговорност. Тогава направих изявление, в което казах, че ако продължим да участваме в политическия живот, следващия път ще направя каквото зависи от мен, за да има правителство“, каза още Трифонов.
Той обрисува Кирил Петков като емоционален, а Василев като гъвкав. И обрисува отношенията си с двамата съпредседатели на „Продължаваме промяната“.
„В началото Кирил Петков и Асен Василев провеждаха отделни срещи с всеки един от партньорите. Аз се запознах с Кирил Петков в студиото на телевизията 7/8, където той рекламираше пробиотик – даже така съм го записал в телефона си: „Кирил пробиотик“.
След това президентът го назначи за министър на икономиката и се видяхме, защото той изяви желание да участва в изборите и в евентуално управление, ако ги спечелим. Предложих Асен Василев да бъде министър на еврофондовете, Петков твърдо каза, че той трябва да е на финансите. Моето разбиране е, че спечелилата партия трябва да отговаря за тези постове. След това дойдоха с Асен Василев в офиса ми в НДК и проведохме разговор за това правителство. Напрежение нямаше – те са много гъвкави, флексабилни, говорят с желание нещо да се случи. Кирил Петков е по-скоро емоционален, Асен Василев е гъвкав в посока да стане нещото, което той иска.“
„Има медии, които са много близки до Кирил Петков и Асен Василев. Нямам нищо общо с Ахмед Доган и не съм го виждал от много години“, категоричен беше Слави Трифонов. „Като че ли четворната коалиция се появи с една цел – да престане авторитарното управление на ГЕРБ. Кирил Петков прави същото. „Продължаваме промяната“ управлява като тях, същите са“, смята Трифонов.
Трифонов коментира и скандала с лабораторията на КПП „Капитан Андреево“.
„Тези гранично-пропусквателни пунктове са отговорност на други министерства. Аз нямам никаква информация и нищо общо. Как искате да ви отговаря на този въпрос, като не нося отговорност. Нито имам митничари на разположение, нито имам общо с Гранична полиция, нито ми е ясно“, категоричен беше Трифонов, настоятелно питан по темата.