Местните партийци негодуват
Става въпрос за частичните местни избори, които ще се проведат в града в началото на юли, след като през април внезапно почина кметът на Нова Загора Николай Грозев.
Предлаганата от Корнелия Нинова номинация е за общинската съветничка там Кремена Петрова, която освен всичко друго, бе и в кандидатдепутатската листа на ДБ в миналогодишната спирала от избори за Народно събрание.
Решението, спуснато от „Позитано“ 20 за подкрепа именно на дясната представителка, е било придружено единствено от нейна снимка, но без никакви детайли за политическата й кариера или за местните й инициативи.
И социалисти, и членове на ДБ в Нова Загора я описват като изключително дейна и интелигентна дама, от която градът можел само да спечели, но социалистите се възмущават от това, че за тях с подобно искане от Нинова се цели превръщането на пленума в гумен печат за нейните еднолични решения.
Говори се и че поредното неприсъствено заседание на Националния съвет само ще задълбочи процеса за местните избори догодина и всъщност вместо собствени кандидатури, БСП ще трябва да се съобразява с издигнатите от коалиционните си партньори в лицето на „Продължаваме промяната“, „Има такъв народ“ и „Демократична България“ номинации, при това дори за областни градове.
Опасенията били за тъмна сделка, сключена между Корнелия Нинова и някогашния лидер на Младежкото СДС, а сега нейна дясна ръка в Министерството на икономиката Калоян Методиев, с неговите добри познати и бивши колеги вдясно за съвместни действия във вота през 2023 г. Идеологически немислими досега, те се превръщат в реалност с издигането на Кремена Петрова в Нова Загора, оплакват се и депутати от левицата.
Остри становища срещу начина, по който БСП ще избира кандидатите си за кметове, общинари и наместници, вече изразиха Крум Зарков и евроколегата му Петър Витанов. „Дневният ред на поредното „заседание“ е съставен от една точка – утвърждаване на кандидати за кметове. Оставам настрана, че дори не е положено елементарното усилие за кратка биографична справка на тези хора, камо ли нещо за политическата обстановка в съответните общини.
Това е едновременно белег за колко точно струва „утвърждаването“ им от Националния съвет – превърнато по този начин в чиста формалност! – но и за отношението от тип „отбий номера“, с което се подхожда към самите избори в тези населени места“, пише в позицията си Зарков и напомня, че има много по-важни теми, заслужаващи присъствено заседание на пленума.
„Цените хвърчат, доверието в правителството пада, в повечето сондажи БСП е след „Възраждане“ и стремглаво се е запътила към пета позиция, в последните два дни в парламента се очертават различни мнозинства по отделни теми, организационното състояние на партията ви е печално известно, разпадът е пълен и повсеместен…
И всичко, за което Изпълнителното бюро счита, че е необходимо да се допита – на подпис! – до Националния съвет са двете кандидатури за кметове на Ракитово и Нова Загора. Това нормално ли е“, добавя гневен той.
Витанов също е против подобно парафиране на решения за партията от национално значение, като настоява поне да получи биографична справка за кандидатурите за Нова Загора и Ракитово. „Прави се опит да се обезличи окончателно НС на БСП, който видимо се възприема от някои като досаден апендикс, чакащ окончателно да бъде изрязан“, предупреждава евродепутатът.