Емил Димитров: Булдозер няма място в Рила

0
6
Емил Димитров

От години има план за база на планинските спасители до езерата, осигурени са и средства, но не ми се мисли каква ще бъде реакцията, коментира министърът

Министърът на екологията Емил Димитров-Ревизоро е категоричен, че багери и булдозери нямат място в Рила, а фирмата изпълнител ще бъде наказана с максималната санкция за нарушението. В същото време той посочи, че проектът е от 2014 г. и не трябва да се губят пари по проекти за облагородяването на природата, съобщи DarikNews.

Той също така каза пред медиите, че от години има план за база на планинските спасители на Седемте рилски езера, но се притеснява, че отново ще има недоволство, когато започнат дейностите по този проект.

Снимка: фейсбук

„Личното ми мнение е, че не трябва да има булдозер там, няма място там. Имало е площадка предвидена, на която да се изсипе филцът, след това да се натовари с чували, с коне да се изкачи, там да се разпръсква по алеите. В цял свят има алеи. Там така процедират, вместо да има сто пътеки и всеки да си ходи, и ти да се чудиш как да го вкараш в една, правиш една основна пътека, слагаш табели и нарушителите плащат глоби. При стъпкване на тревата в Рила, тя с години не се възстановява, не е като в ниската част.

Целта е да има алеи, виждаш езерото, не го пипаш, не цапаш. Ходиш по алеите, за да се запази природата. Има различни гледни точки – може ли да не се качват туристи, може ли да се спре лифтът, да има ли алеи…“, изброи министър Димитров.

„От години там трябва да се направи база на палнинските спасители, за да помагат на закъсалите туристи. Осигурени са средства, но не ми се мисли, ако правим тази база… Ще има „почвайте я, не я почвайте, защо прозорецът е наляво, защо е надясно“. Това по всякакъв начин да проваляш действия е добра тактика“, коментира още той.

„Не искам да губим пари за планините, но не искам да вредим и на природата. Всички трябва да пазим заедно природата“, заключи екоминистърът.

Емил Димитров коментира и темата с отпадъците в Червен бряг.

„Около 60-70 тона, може и повече да излезе. Колко такива сметища има в страната? Къде ще ходим да ги търсим? Когато ги съберем, колко пари ще струва на държавата да го направи, да ги утилизира? Много е хубаво някой да прави бизнес, а после държавата да му чисти отпадъците, и то на много висока цена. Това нормален бизнес ли е цялото общество да понася негативите на това, че някой е решил за по-евтино да ги закопае някъде“, каза министърът.

Според прокуратурата досега са изровени над 120 тон опасни отпадъци край Червен бряг. И тома по преценка на обвинителите било около 1/3 от целия боклук.