Дали проблемът с регистъра не е умишлен саботаж, попита в парламента Цветан Цветанов
Ще имаме работещ регистър до края на седмицата. Към днешна дата считам, че кризата е преодоляна. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов във връзка със срива на Търговския регистър.
Премиерът обясни, че успешно са били изтеглени данните от дефектираните дискове и допълни, че цялостните действия са били извършени от експертен екип, като за целта е бил ангажиран и специалист от Япония.
“Организирахме оперативен щаб и на базата на докладите от експертните екипи направихме така, че Търговският регистър да възстанови поетапно своята работа. Положението ескалира до най-високо ниво, заради което най-високи специалисти бяха изпратени в подкрепа на компанията. Мобилизиран е целият наличен експертен капацитет, който е работил към Агенцията по вписванията”, поясни Борисов.
“Нека да не оказваме натиск върху специалистите, а да ги оставим да си работят спокойно. Трябва да се поддържат най-високи стандарти, за което ще се изискват и повече ресурси – както кадрови, така и финансови”, отбеляза още премиерът.
Накрая той заяви, че в момента се привежда план за защита на данни и създаване на хранилище за съхранение резервни копия на данни от отговорните административни органи.
“От изключително значение е да не допускаме подобен срив в друга система”, завърши Борисов.
Дали проблемът с Търговския регистър не е умишлен саботаж от някой, който иска да създаде проблеми в държавата.
Това попита от парламентарната трибуна зам.-председателят на ГЕРБ и председател на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
„Бих искал да попитам вярно ли е това, че се установява, че фирма „Лирекс“е обединила дисковия масив на основния сървър с този на резервния. Това сливане на масивите е довело до невъзможност за възстановяване на база данните“, смята още Цветанов.
Според председателя на ПГ на ГЕРБ това, което е по-важно, е да се попитат представителите на изпълнителната власт за фирмата „Лирекс“.
„Тя беше споменавана много. Дали тази фирма изпълнява стриктно договора, който има със съответните институции в България. Това е поредният проблем, който възниква, както проблемите, свързани с МВР, когато беше наложена тази фирма от 2007 г. от тогавашния началник на кабинета на Румен Петков – Александър Петров“, обясни още Цветанов.
Народният представител посочи, че той е бивш функционер на БСП.
„Ако попитаме как беше направено видеонаблюдението, това беше с много изричните указания, които бяха дадени, да спечели „Лирекс“ и да осъществи съответното видеонаблюдение“, заяви Цветанов.
Днешният дебат действително беше полезен, обясни още той.
„Трябва да бъдем надпартийни, когато говорим за институции“, смята още той, като благодари на премиера Бойко Борисов, за положените усилия.