Успяхме да убедим всички, че това е вярната посока за региона, допълни той
Безспорно най-големият успех на българското председателство на Съвета на Европейския съюз са Западните Балкани. Успяхме да убедим всички, че това е вярната посока за бъдещето на региона и не може да има мир и просперитет на континента, докато цяла Европа не бъде обединена. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на представянето на резултатите от Българското председателство на Съвета на ЕС пред Европейския парламент в Страсбург.
Българският премиер подчерта, че усилията на страната ни са довели до реални резултати и посочи като пример Срещата на върха в София на 17 май, която помогна на Атина и Скопие да разрешат спора за името. „Това е исторически момент и постижение, с което всички трябва да се гордеем – вие също много ни подкрепихте. Следващата голяма стъпка беше миналата седмица, когато Съветът взе решение за започване на преговорите за присъединяване на Македония и Албания към ЕС“, коментира Борисов.
Премиерът подчерта още, че българското председателство е работило приоритетно по темата за свързаността на региона. „На срещата в София се договорихме да се осигурят допълнителни средства за свързаност – 11 транспортни проекта, за цифрова програма на Балканите, за Енергийна свързаност, за младежите чрез Еразъм+“, отчете Борисов.
Положените усилия в сферата на сигурността във вътрешен и външен аспект също бяха сред отчетените от Бойко Борисов постижения по време българското председателство на Съвета на ЕС. „Отстоявахме интересите на гражданите на Европа, и се постарахме да бъдем балансьори и честни посредници. По време на ЕС-Турция във Варна на 26 март седнахме на една маса и говорихме за всички проблеми. Темата за бежанците и охраната на външните граници на ЕС е болезнена и трудна. Но споразумението ни с Турция работи и имаме нулев натиск от там“, категоричен бе премиерът.
Борисов отчете и като успехи подобряването на Шенгенска информационна система, Визовия кодекс, Шенгенския граничен кодекс и оперативната съвместимост. „По реформата на Дъблин (системата за убежище) инвестирахме много усилия, не оставихме камък непоместен, и постигнахме доста с подкрепата и на Европарламента: 4 от 6 отворени досиета са на финалната права, Европейския парламент показа гъвкавост и беше ключов партньор, за което ви благодарим“, каза още българският премиер.
Според Бойко Борисов общото между всички постижения на Българското председателство на Съвета на ЕС е, че е постигнато единство между държавите, институциите и гражданите.
Българският премиер обаче заяви пред Европейския парламент, че България ще продължи да гледа напред и да работи за пълното си членство във всички политики на ЕС – Шенген и Еврозоната. „Имаме висок икономически растеж от 4%, безработица под 6%, нисък външен дълг под 30%, значим финансов резерв и на практика нулев бюджетен дефицит. Показали сме, че сме лоялен партньор и сме търпеливи, аз вярвам в дипломацията, а не практиката да се налага вето, защото всички знаем как свършва това“, подчерта Борисов пред европейските депутати.
„Получихме по-добра оценка от тази, която сме очаквали, но това е така, защото бяха постигнати много неща“. Това каза министър-председателят Бойко Борисов пред журналисти в Страсбург след като представи резултатите от работата на Българското председателство на Съвета на ЕС пред европейските депутати. Той благодари за доброто сътрудничество с Европейския парламент, Европейската комисия и Европейския съвет през изминалите шест месеца. „Няма смисъл да се цитира моето име, тук се говори за България и всички българи трябва да сме горди“, подчерта Борисов и допълни, че страната ни е показала добра техническа и организационна подготвеност по време на председателството.
В отговор на журналистически въпрос за изказването на президента Румен Радев, че България получава „стандартните за всяко европейско председателство комплименти“, премиерът Борисов посочи, че страната ни положи огромни усилия за перспективата на страните от Западните Балкани – от подписването на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство с Република Македония, през консенсуса, който намериха Атина и Скопие за името на държавата до последното заседание на Съвета на ЕС, което утвърди хоризонта за започване на предприсъединителни преговори с Република Македония и Албания. „Всички политически партии в ЕП дадоха положителни оценки на председателството“, каза министър-председателят.