Проучване на „Сова Харис“: ГЕРБ води с 10% пред „Възраждане“ и 11% пред ППДБ

0
218
Проучването на "Сова Харис".

Решилите да гласуват за български парламент са 43% от избирателите, което е увеличение с 2% за последния месец

ГЕРБ води с 10% пред „Възраждане“ за изборите за Народно събрание и с повече от 11% пред ППДБ за изборите за парламент. Това сочи най-новото изследване на агенция „Сова Харис“, осъществено по поръчка на Агенция ПИК.

Проучването е проведено в периода 29 май – 3 юни 2024 г. сред 1000 български граждани по метода на стандартизираното face-to-face интервю в дома на респондента. Максимална грешка за 50% относителен дял при 95% гаранционна вероятност: 3,1%.

Избирателна активност

Съчетанието на националните с Европейските избори повишава интереса на хората, имащи право на глас. Свидетели сме и на сериозни усилия от партийните централи за преразпределение на влиянието в политическото пространство. Според данните от настоящето проучване, решилите да гласуват за български парламент са 43% от избирателите, което е увеличение с 2% за последния месец. Ако посочената тенденция се запази, можем да предоложим, че на 9 юни избирателната активност ще бъде близка до тази от последните парламентарни избори (около 2,7 млн. души).

Разпределение на гласовете по партии за български парламент сред гласуващите за конкретна партия/коалиция

ГЕРБ-СДС продължават да водят убедително с подкрепа от 25,5% от гласуващите за конкретна партия. Поставеното от Бойко Борисов условие за преднина от 10% пред втората политическа сила изглежда изпълнимо. Така лидерът на ГЕРБ би следвало – според неговото обещание – да се кандидатира за премиерския пост. Интригата около второто място обаче се заплита – данните показват, че „Възраждане“ с подкрепа от 15,3% посягат към тази позиция. За ПП-ДБ полученият резултат е 15,1%. Разликата между двете формации е в рамките на стохастичната грешка, но тенденцията е показателна. Твърде близко след тях е ДПС с 14,2%, което също е на преодолима дистанция за заемане на второто място. БСП стои стабилно на пето място с 8,4%, което й определя позицията на парламентарна сила без претенции за участие в следващото мнозинство. „Има такъв народ“ също заема позиция над бариерата с 5,1%. Голямо количество гласове ще се насочат към партиите, които не са присъствали в последното Народно събрание – над 400 000 гласа. Засега никоя от тях не консолидира върху себе си интереса така, че да премине 4-процентната бариера. Най-близо до желания праг са „Солидарна България“ с 3,4% и „Синя България“ с 3,2%. Значим резултат получават още „Левицата“ – 2,5%, ВМРО – 1,7%, „Български Възход“ – 1,2% и Коалиция „Център“ – 1,1%. Това е подкрепа, която би могла да има съществена роля при съставяне на коалиционни споразумения в бъдеще както вляво, така и вдясно от политическия център. За други политически проекти заявяват, че ще гласуват 3,3%.

Разпределение на гласовете по партии за Европейски парламент сред гласуващите за конкретна партия/коалиция

Гласуването за Европейски парламент в голяма степен възпроизвежда структурата на вота за национално Народно събрание. Очертава се по-ниска избирателна активност – 39,4%. От друга страна, тъй като избирателният праг е по-висок, гласовете се насочват в по-голяма степен към партиите с водещи позиции. ГЕРБ-СДС и тук са начело с 26,4% декларирана подкрепа. За второто място позициите са практически изравнени – 15,4% за ПП-ДБ срещу 15,3% за „Възраждане“. ДПС са близо до тях с 14,4%. Сигурен участник в Европейския парламент е и БСП с 8,9%. Интрига съществува около „Има такъв народ“, които с 5,6% се доближават до самата граница за излъчване на представител в Европарламента.

Акценти в предизборната кампания

Образът на силната партия, която ще победи на едни предстоящи избори, обикновено носи допълнителен бонус. Съществува конформистки вот от няколко процента, който отива към победителя. На изборите на 9ти юни тази роля стабилно са взели ГЕРБ-СДС с 45,5%. ПП-ДБ и „Възраждане“ поддържат донякъде интригата, но съответно с дялове 9,5% и 6,3% изоставането им от образа на бъдещ победител е значително.