На обявените за „чуждестранни агенти“ „се забранява да извършват дейност в детски градини, училища, в социални домове, в обекти на МВР и на министерство на правосъдието, както и в БАН
Партия „Възраждане“ внесе в Народното събрание „Законопроект за регистрация чуждестранните агенти“(link is external), чрез който възнамерява да ограничи правата на определени категории граждани да упражняват някои професии, както и да ги подложи на дискриминация чрез публично опозоряване. Законопроектът се позовава на Конституцията на България, но в действителност грубо потъпква гарантираната от основния закон равнопоставеност на гражданите. Той противоречи и на Европейската конвенция за правата на човека, която не допуска въвеждане на ограничения на основни човешки права, съобщава „Сега“.
Инициативата е насочена главно срещу медии и образователни институции. На обявените за „чуждестранни агенти“ „се забранява да извършват дейност в държавни и частни детски градини, училища и центрове за личностно развитие, в социални домове, в обекти на МВР и на министерство на правосъдието, както и в Българската академия на науките (БАН)“, пише в проектозакона.
Както чуждестранните агенти така и свързаните с тях физически лица получават забрана „да извършват творческа дейност за сметка на държавния или местния бюджет, да участват в обществени поръчки, да участват в проекти на държавната и местната власт и да извършват оценки върху околната среда. Забранява им се да участват в политически дейности, лобиране или предизборна агитация под каквато и да е форма, както и дейности по оказване на влияние върху всяка част от обществеността на България.“
Те са длъжни сами да се регистрират като чуждестранни агенти, ако през изтеклата година са получили повече от 1000 лева от чужбина, без да се броят средствата по линия на ЕС. За да се отърват от етикета „чуждестранен агент“, ще трябва през следващите 5 години да нямат никакви доходи от чужбина.
Ако законът се приеме, той ще се прилага при „публично разпространяване на информация чрез средствата за масово осведомяване (медиите); извършване на разяснителни, обучителни, информационни, агитационни и други кампании; предоставяне на социални, потребителски или други услуги свободно или по силата на закон, както и при всяка дейност с нестопанска цел в частна или обществена полза; реализация на проекти, насочени към или засягащи отделни социални групи от обществото и финансирани от външни източници.“
В случай че дадено лице не се декларира като „чуждестранен агент“ в 15-дневен срок, ще се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв. за физически лица и от 5000 до 10 000 лв. за всички други субекти. При повторно нарушение глобата е от 5000 до 10 000 лв. за физически лица и от 15 000 до 20 000 лв. за всички останали, иска „Възраждане“. Партията на Костадин Костадинов, която не крие антиевропейските си нагласи и проруските си симпатии, повтаря замисъла, който режимът на Владимир Путин вложи в подобен закон, преди да предприеме агресията в Украйна. Въз основа на него бяха ликвидирани медиите в Русия, позволяващи си да критикуват Кремъл.