Държавна агенция ще отговаря за пътната безопасност
Към никого няма да има нито закрила, нито пощада. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в началото на днешното редовно заседание на Министерския съвет.
Думите на премиера са по повод жестоката катастрофа край Своге, която взе живота на 17 души и рани десетки. Борисов изрази още веднъж съболезнования на близките и роднините на загиналите в трагедията. Премиерът благодари на министрите и всички, които сивършат работата.
„Към никого няма да има нито закрила, нито пощада. Много ясно са отрегулирани всички процеси в държавата“, заяви Борисов.
По думите му всяко длъжностно лице, което не си е свършило работата, ще бъде подведено под отговорност.
„Въпрос на дни е да завършат всички експертизи. Призовавам и опозицията да изчакат няколко дни да завършат проверките“, обясни още министър-председателят.
Той увери, че докъдето е вината, дотам ще се носи отговорността.
Проведохме среща на темата пътна безопасност при премиера. От два дни преследваме темата за бъдещи мерки и получаваме информация и идеи от неправителствени организации.
Взето е решение всички служби и функции, които имат отношение по темата и се намират в МВР, МРРБ, МО и МТСП да се консолидират в общ орган за политика по пътна безопасност. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на извънреден брифинг в Министерски съвет.
Повод за това стана трагедията при катастрофата с автобус край Своге.
„Така ще е ясно кой е отговорен при нередност или инцидент, а няма да се размива отговорността. Тепърва ще се уточняват детайлите за състав и правомощия на звеното“, обяви Дончев.
Той уточни, че КАТ остава в МВР. Новото звено ще има отговорността за политиките в тази сфера и работата по темата започва от днес.
„Ще се работи по всички теми – от обучение и издаване на книжки, до контрол по транспорта и пътната настилка“, каза още вицепремиерът.
Началникът на Института по пътна безопасност подчерта, че е необходима промяна на модела и те вече имат идеи за нови мерки. „Моделът, който се обсъжда с правителството не е по повод катастрофата и тече отдавна. Катастрофата просто катализира вземането на тези мерки. Призовават опозицията и различните партии да не ползват случая за политически цели, а който има някакви добри идеи за промяна, нека ги даде и да помогне, за да спрем трагедиите“, каза Мирчев.
Министърът на регионалното развитие Николай Нанков каза, че вече е ясно коя част от действията в работата на АПИ трябва да се промени и призна, че досега частна лаборатория е изследвала пробите от асфалта и не държавата е била гарант за качеството.
„Отговорност се носи от виновните лица, които ще бъдат установени. Но процедурата, по която работим е международна и успешна практика. Тръжните документи минават през Световната банка, защото тя финансира, така че нещата не са толкова прости“, обясни Нанков.