В писмо те подчертават, че в родината им няма никакво желание за диалог с тях от страна на местните и централните власти
Неправителствените организации на македонските българи в РСМ поискаха среща с еврокомисаря по въпросите на съседството и разширяването на ЕС Оливер Върхеи. Причината по думите им е „институционалната омраза и систематичната дискриминация към тях“.
В писмото си те подчертават, че в родината им няма никакво желание за диалог с тях от страна на местните и централните власти, съобщава Дарик.
Ето какво пишат сънародниците ни до еврокомисар Върхеи.
„Уважаеми г-н Комисар,
Моля, позволете ни да се представим!
Ние сме представители на неправителствените организации на открито идентифицираната като такава българска общност в РСМ. Окуражени от Вашето неотдавнашно изявление и готовност да ни приемете, се обръщаме към Вас с намерението и надеждата, че такава среща ще се състои възможно най-скоро, разбира се, в зависимост от Вашите възможности. Ежедневната стигматизация на нашата българска общност и невъзможността за установяване на диалог с местните и националните власти създават предизвикателства за нашата общност, които често надхвърлят нашите индивидуални и колективни възможности. Искрено се надяваме, че диалогът с Вас ще допринесе за намаляване на ежедневния натиск върху нас – гражданите на РСМ, които не се страхуваме, въпреки риска от дискриминация и езика на омразата, открито да отстояваме нашето македонско българско наследство и идентичност.
Уважаеми господин Комисар, предварително Ви благодарим сърдечно за желанието да разберете нашата ситуация и да се срещнете с нас. Очакваме с нетърпение да получим Вашето предложение за среща.“
Писмото е подписано от Петър Колев – Сдружение за македонско-българско приятелство, Люпчо Георгиевски – Културен център „Иван Михайлов“ – Битоля,
Добре Митрев – Македоно-българско приятелство – Скопие, Люпчо Куртелов – Балкански хоризонти – Охрид, Владимир Перев – Коридор 8 – Скопие, Томе Блажевски – Цар Борис III – Охрид, Йован Николов – Сдружение „Дело“ – Скопие, Елизабета Величкова – Трибуна – Прилеп, Маринела Петреска – Сдружение за македоно-българско приятелство – Битоля, Владо Треневски – Интеракция – Охрид и Столе Велков Фондация „Единство“ – Кочани.