„Политико“: България внася руски петрол на завишени цени. Военната каса на Кремъл се пълни с около 640 милиона евро

0
72
Снимка: архив

Причината зад вратичката в ценовата горна граница в България вероятно е чиновнически пропуск, пише изданието

„Вратичка в закона“ е позволила на България да внася руски петрол в пъти над лимита от 60 долара, пишат от брюкселското издание Politico. Това означава, че милиони допълнителни приходи са изтекли към Кремъл, въпреки опитите на ЕС да спре да пълни военната касичка на Путин.

Ето акцентите от статията:

В началото на август в България забелязват нещо, чиято законност е спорна. Барели руски петрол пристигат в страната на цена над лимита от 60 долара, който бе приет, за да лиши Москва от критични приходи за войната на Русия в Украйна.

България се ползва с особено отношение – бе дадено право на дерогация от петролното ембарго, наложено от ЕС, уж за да се гарантира, че страната няма да се сблъска с остър недостиг, въпреки че политика на ЕС имаше за цел да премахне главната парична артерия към Русия след пълномащабното ѝ нападение над Киев.

Но можеше ли този внос да продължи, ако е над горната цена? Властите в София се обърнаха към Европейския съюз с молба за „разяснение“.

„Агенция „Митници“ на 4 август изпраща писмо до Европейската комисия, с което пита дали може България да внася руски петрол, а ЕК казва, че може“.

„Не е необходимо суровият петрол, внесен въз основа на тези дерогации, да бъде на или под 60 долара за барел“, отговарят от ЕС в кореспонденция, с която разполагат от Politico.

България получава зелена светлина и така продължава да внася руски суров петрол на чувствително по-висока цена от август до октомври, показват поверителни документи, предоставени на брюкселското издание. Доставките са на стойност около 640 милиона евро, изчислява Центъра за изследване на енергията и чистия въздух – пари, които са отишли директно в джоба на руските фирми и военната каса на Кремъл.

Всичко това на практика показва колко лош е европейският санкционен механизъм. Приблизително година след приемането на първоначалните санкции срещу Русия вратичките в закона, лошото правоприлагане и паралелната търговия помагат да продължи потока от приходи към Москва.

Руският петрол вероятно се превръща в гориво в Европа по нови маршрути. Правоприлагането в целия континент е разпръснато и разчита на противоречиви данни. И цял нов черен пазар се появи, за да застрахова, изпраща и укрива горивото на Русия, докато пътува по света.

С други думи – санкции няма, защото не работят. Печалбите на Русия от износ на петрол са спаднали само с 14 процента след налагането на ограниченията. През октомври приходите на Русия от изкопаеми горива достигнаха 18-месечен връх. Нещо повече – възможностите на ЕС да направи нещо по въпроса изглеждат изчерпани. Последният пакет от санкции на ЕС, който трябва да бъде финализиран на срещата на върха на лидерите тази седмица, е съсредоточен най-вече върху административни промени, които според експерти няма да направят много. Липсват усилия за по-нататъшно намаляване на тавана на цената на петрола. „Целият механизъм за санкции работи само ако продължавате да приемате редовно решения, които затварят вратичките и налагат нови санкции“, каза украинският външен министър Дмитро Кулеба пред Politico. „Всеки актьор в света има способността да се адаптира.“

Българското недоглеждане

Причината зад вратичката в ценовата горна граница в България вероятно е чиновнически пропуск.

Когато ЕС вписа горната граница на цените на страните от Г-7 в закон, служители изрично забраниха на корабните фирми и застрахователните компании в ЕС да трафикират руски петрол над прага от 60 долара към страни извън ЕС. Целта беше да се намалят приходите на Кремъл, като същевременно се поддържат стабилни световните петролни потоци.

Но служителите никога не са се замисляли да наложат подобни правила върху доставките до страните от ЕС, отчасти защото същия ден Брюксел забрани вноса на руски суров петрол по море.

С изключение на България.

Задната вратичка означава милиони допълнителни приходи за Москва. Според CREA печалбите от износ на руски петрол от продажби в България между август и октомври – една трета от които идват от продажби над тавана на цените – събраха около 430 милиона евро преки данъци за Кремъл. Всички доставки с руски произход, доставени през това време – на цени между $69 и $89 за барел – разчитаха на западна помощ, включително от гръцки корабни оператори и британски и норвежки застрахователи. И всичко е технически законно, отбелязва изданието.

Казано просто – дерогацията е напълнила джобовете както на на най-голямата руска частна петролна фирма „Лукойл“, която осъществява монопол върху производството на горива в България, така и на Кремъл. В цифри това е донесло над 2 млрд. евро приходи от износ за Русия.

Сега е налице натиск тези пукнатини да бъдат запълнени. България се зарече да съкрати с шест месеца отказа си от забраната за руски петрол, като временно измести крайния срок до март. И Кирил Петков, бившият министър-председател, който ръководи една от двете партии, контролиращи сегашната управляваща коалиция в България, каза пред Politico, че заобиколното решение за ограничаване на цените също трябва да бъде премахнато.

Българският случай подчертава една от многото вратички, които правят санкциите по-малко ефективни за намаляване на руските приходи от износ, използвани за финансиране на военната каса на Кремъл“, според Исак Леви, който ръководи екипа Русия-Европа Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.

Министерството на финансите на България и Лукойл нямат коментар.

Предстоящият 12-ти пакет от санкции на ЕС се опитва да преодолее този проблем с нови правила, принуждаващи търговците действително да описват конкретните разходи. Целта е да се попречи на купувачите да купуват руски петрол над лимита и след това да скрият допълнителните разходи като застраховка или транспортни такси. Но малцина в индустрията имат големи надежди, че добавената документация ще спре заобиколното решение.