Властите в Скопие закриха българския културен клуб „Иван Михайлов“ в Битоля, външно министерство с остра реакция

0
93
Запалената врата на културния център "Иван Михайлов" в Битоля. СНИМКА: ФЕЙСБУК

Централният регистър обяснява мярката с решението на Министерството на правосъдието от 17 март

Властите в Република Северна Македония днес взеха решение и заличиха от Централния регистър българския клуб „Иван Михайлов“ в Битоля. Централният регистър обяснява мярката с решението на Министерството на правосъдието от 17 март.

Решението следва промяна на Закона за сдруженията и фондациите, гласуван единодушно в парламента на Северна Македония. Комисията за използване на личните имена  в РСМ даде също така отрицателно становище за името на клуба и поиска да бъде преименуван.

Председателят на сдружение „Иван Михайлов“ в Битоля Люпчо Георгиевски реагира във фейсбук профила си, че представителите на македонските българи в Северна Македония ще търсят правата си в Страсбург.

Българският клуб е създаден от местните македонски българи преди три години. На неговото официално откриване миналия април присъства тогавашният премиер Кирил Петков, вицепрезидентът Илияна Йотова, както и тогавашният дипломат номер едно и сегашен зам.-министър на отбраната Теодора Генчовска.

Само месец след това клубът бе опожарен, а виновникът получи условна присъда. На 19 януари 2023 г. в Охрид жестоко бе пребит секретарят на местното българско сдружение Християн Пендиков, съобщава БНР.

РСМ нарушава основни принципи на ЕС, се казва в позицията на Външно министерство

Остра реакция от българските власти след заличаването на българския клуб в Битоля. По думите на зам.-министъра на външните работи Костадин Коджабашев действията на македонските власти са тенденциозни и ограничават правата на българите в западната ни съседка.

Ето и цялата позиция на МВнР:

„Силно сме обезпокоени от последователните действия на Северна Македония за ограничаване на правата на сдружаване и на свободно изразяване на българската общност в тази държава.

Институциите в Скопие не представиха каквито и да е реални аргументи за оспорването на регистрацията на българските сдружения. Те са взели своето решение единствено чрез безпринципно, едностранно и тенденциозно поставяне на имената на сдруженията в изкривен исторически и идеологически контекст. Обстоятелството, че убежденията на българите в Северна Македония не са съвместими с настоящата официална идеологическа доктрина в тази държава не означава, че тези убеждения са несъвместими с демократичните принципи и правния ред.

Оценките и квалификациите за Иван Михайлов в Северна Македония не почиват на обемния корпус на исторически свидетелства за тази личност и са насочени към запазване на монопола на една преднамерена и ревизионистка интерпретация на общата ни история. Особено неоснователни са обвиненията в антисемитизъм. Самият Иван Михайлов, неговото обкръжение и ръководената от него ВМРО са имали последователно уважително и добронамерено отношение към еврейската общност. Не случайно един от най-близките му съратници Владимир Куртев, член на последния състав на Централния комитет на ВМРО, е провъзгласен за Праведник на света от държавата Израел.

Северна Македония, която защитава едно тълкуване на историята чрез забрани на изразяването на различни мнения, дори тези мнения да са критични към наложения официален наратив, очевидно нарушава основополагащите принципи на Европейския съюз по правата на свободно изразяване и на свободно сдружаване. Тези принципи са защитени от член 10 и 11 на Европейската конвенция за правата на човека и Скопие е длъжно да ги прилага изцяло, независимо дали са приемливи за властите или за част от местната общественост.

Това поведение противоречи на договореностите, които с много труд бяха постигнати миналата година.

Припомняме, че на 17 юли 2022 година Северна Македония пое ясен ангажимент да предприеме  необходимите действия, за да осигури на българската общност ефективен достъп до равни права, защита от дискриминация и опазване на нейното културно наследство и идентичност. Внимателно наблюдаваме имплементацията на тези договорености в контекста на европейската интеграция на тази страна-кандидат.

Също така припомняме, че България все още очаква информация и ефективно правосъдие за извършителите на множеството нападения срещу сдруженията на българите в Северна Македония, особено за стрелбата срещу клуба в Охрид. Бавното правораздаване силно контрастира със скоростта, с която беше приет закон и бяха закрити българските сдружения. Това показва ефективност на властите в Скопие в посока на ограничаване на правата на човека, но не и на тяхната защита.

В тази връзка бих желал да Ви информирам, че най-накрая получихме официална информация от Скопие относно извършения преди почти една година палеж на сградата на културния клуб „Иван Михайлов“ в Битоля. От нея с изненада научихме, че вместо извършителят на това престъпление да бъде преследван с цялата строгост на закона, с цел превенция на подобни посегателства в бъдеще, прокуратурата е сключила сделка с обвиняемия, за да получи възможно най-малкото наказание. Считаме, че именно този подход окуражи и последвалите нападения срещу други българи и български организации в Северна Македония.

Също така бяхме информирани, че прокуратурата в съседната страна все още издирва извършителите на престъплението срещу Културно-информационния център на Република България в Скопие. За сметка на това, тя вече е определила, че мотивът на престъплението има битов характер. Естествено поздравяваме професионализма на прокуратурата в Скопие, която без да установява кой е извършител на дадено престъпление е в състояние с абсолютна убеденост да определи неговите мотиви.

Ще си позволим обаче да напомним, че до колкото сме информирани, това е първото посегателство срещу представителство на чужда държава в Северна Македония изобщо. Подобен вид сериозни престъпления би трябвало да се разследват с особено внимание към посланието, което целият процес на правораздаване изпраща до обществото, за да се осигури превенция на тяхното възпроизвеждане.

Нашите опасения са, че институциите в Скопие, вместо да се стремят да предотвратяват нови престъпления срещу местните българи и представителства на българската държава, губят енергия и време в опити да демонстрират, че проблем всъщност не съществува. Този подход е контрапродуктивен за аспирациите на Скопие за възможна най-бърза европейска интеграция.“

Припомняме, че властите в Северна Македония официално заличиха българския клуб „Иван Михайлов“ в Битоля от централния държавен регистър. Решението е последица от приетите миналата година от парламента на Скопие промени в Закона за сдруженията и фондациите. Които дадоха 3 месеца на българските клубове в Битоля и в Охрид да сменят имената си. Те обаче категорично отказаха, а преди дни България втвърди тона, като определи тези действия като опит на македонските власти да „репресират българските организации”. Пред NOVA председателят на българския клуб обяви, че ще обжалва решението в Страсбург.