27% от българите се затрудняват да плащат битовите си сметки

0
8
Снимка: pixabay

Делът на анкетираните в ЕС, които съобщават, че са изостанали при плащането на комуналните сметки, варира от 7% в Дания и Швеция до 50 на сто в Гърция

27% от българите срещат затруднения при плащането на битовите сметки и имат просрочени такива, показва проучване на Еврофонд “Кризата с разходите за живот и енергийната бедност в ЕС”, съобщават от КНСБ на страницата на синдикалната организация.

Делът на анкетираните в ЕС, които съобщават, че са изостанали при плащането на сметките си за комунални услуги, варира от 7% в Дания и Швеция до 50 на сто в Гърция. Средно за ЕС този процент е 15,6. Тези хора са и най-силно изложени на риск от енергийна бедност.

Средно 28% от анкетираните в ЕС очакват да имат проблеми с плащането на битовите сметки през следващите три месеца, а 31% от домакинствата с автомобил прогнозират, че ще имат затруднения с плащането на разходите за поддръжката му.

От Европейската конфедерация на профсъюзите (EКП) акцентират върху проучването на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Еврофонд) и заради тревожните резултати, свързани с отражението на кризата върху жените и обострянето на проблема с неравенството при заплащането.

„Изследването показва, че жените са по-силно засегнати от повишаването на цените на електроенергията – 44% от самотните майки и 31 на сто от самотните жени очакват да изпитат затруднения при покриването на разходите за енергия през следващите три месеца. За сравнение такива трудности очакват 26% от самотните мъже и 30 на сто от двойките с деца. Ето защо равенството в заплащането с мъжете е необходимо повече от всякога“, посочват от ЕКПи предупреждават, че са необходими спешни мерки. От ЕКП напомнят за плана от шест точки, който включва:

– Повишаване на заплатите, за да се отговори на нарастващите разходи за живот;

– Ограничаване на цените на енергията;

– Спешни плащания за тези, които изпитват най-големи затруднения да плащат сметките си;

– Забрана на прекъсването на доставките на енергия;

– Извънредни данъци върху свръхпечалбите на енергийните гиганти.

Българските синдикати също постоянно поставят темата за подкрепата на уязвимите хора.

КНСБ и КТ “Подкрепа” настояват за приемане на дефиниция за енергийно уязвими потребители до края на 2022 г. и въвеждане в действие на механизъм за финансова подкрепа преди освобождаване на цените за домакинствата. Поради липсата на дефиниция за енергийна бедност в момента, те искат през тази зима да се увеличи поне два пъти броят на хората, получаващи пари за отопление, като минималният размер на помощта да бъде 1000 лв.