Всеки трети над 60-годишна възраст е с диабет
По данни на Международната Диабетна Федерация от 2021 г., в България над 235 000 души са в предиабетно състояние 1, като 80% от тях не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното и че са изложени на риск от развитие на диабет тип 2.
Предиабетът е сериозен здравен проблем, който може да доведе до сърдечносъдови и бъбречни проблеми. Тази тревожна статистика бе обсъдена на пресконференция, организирана от Българското дружество по ендокринология по повод предстоящия Световния ден за борба с диабета.
Специални гости на пресконференцията бяха проф. д-р Анна-Мария Борисова, дмн – Председател на Българско дружество по ендокринология, Началник Клиника по Ендокринология УМБАЛ „Софиямед“ и проф. д-р Михаил Боянов, дмн – Клиника по Ендокринология, УМБАЛ „Александровска“.
„Предиабетът често остава незабелязан, тъй като симптомите са неясни или липсват. Въпреки това, метаболитните промени, които настъпват, поставят хората в сериозен риск от прогресия към захарен диабет тип 2“, отбеляза проф. д-р Анна-Мария Борисова, дългогодишен председател на Българското дружество по ендокринология.
„Ранната диагностика е от съществено значение, защото дава възможност за предприемане на мерки, които могат да предотвратят или забавят развитието на диабет. За хората с предиабет е от решаващо значение да променят начина си на живот – здравословното хранене и редовната физическа активност могат да имат значителен ефект върху подобряването на метаболитния профил“.
Те информираха аудиторията за рисковите фактори, които водят до развитие на предиабет и захарен диабет тип 2, и как тези състояния се отразяват върху здравето ни. Експертите представиха и статистика за заболяването у нас и по света, както и дискутираха значението на профилактиката и превенцията на предиабет и захарен диабет тип 2.
Проф. Анна-Мария Борисова представи развитието на епидемията захарен диабет в света и в нашата страна за последните 18 години. В света честотата на диабета нараства с 218% според популацията – от 246 милиона диабетика през 2007 г. до 537 милиона през 2021 г. възрастно население (20 – 79 г).
За България повишението е със 199%: от 487 000 през 2006 г. до 770 000 през 2024 г.
Половината от диабетиците не са диагностицирани и се считат за „здрави“.
В най-младата възраст (20 – 29 г.) през 2006 г. не е имало диабетици, а през 2024 г. те са 1,5% в тази възрастова група.
Днес всеки трети над 60-годишна възраст е с диабет.
Предиабетът е три пъти по-чест от диабета и се счита за основен негов рисков фактор.
Половината от лицата с предиабет след 5 г. стават диабетици, показва проспективно проучване сред българска популация./БНТ