7 партии влизат в 51-ия парламент
7 политически формации биха влезли в бъдещото 51-о Народно събрание, показва изследването на електоралните нагласи на „Алфа Рисърч“ три дни преди вота в неделя.
ГЕРБ-СДС получава подкрепата на 26,5% избиратели и е категоричен лидер. Разликата между второто и третото място, както и между четвъртото, петото и шестото е изключително малка.
ПП-ДБ има 14,9% подкрепа, „Възраждане“ им диша във врата с 14,2% подкрепа.
Разцепилото се на поддръжници на Ахмед Доган и поддръжници на Делян Пеевски две крила на ДПС също е с минимална разлика помежду си. Алианс за права и свободи (АПС) получава 7,9% подкрепа, а ДПС-Ново Начало 7,4% и третата формация, която според „Алфа Рисърч“ се бори за място напред е БСП – Обединена левица със 7.2% подкрепа.
„Има такъв народ“ е с вот от 6,1% и се явява седмата формация в бъдещото Народно събрание.
МЕЧ, „Синя България“ и „Величие“ остават под чертата.
3% са хората, които, ако изборите са днес, ще отбележат възможността „Не подкрепям никого“ в бюлетината.
Оценка за кампанията и очаквана избирателна активност, според агенция „Алфа рисърч“:
Съдейки по оценките на хората, сме на финала на поредната вяла предизборна кампания, фокусирана върху затягане на редиците от твърди симпатизанти. Според 56% от пълнолетните граждани на страната в техните населени места по нищо не личи, че предстоят избори. На фона на тази апатия истински обезпокояваща е обратната връзка за предизборната атмосфера, дадена от малко над една четвърт от анкетираните, според които в тяхното обкръжение силата на аргументите се конкурира с аргументите на силата: за 14% (предимно жители на по-малки населени места в районите със смесено население) кампанията е била напрегната, с конфликти между представителите на партиите; други 13% споделят за опити за привличане на подкрепа чрез материални, финансови стимули, чрез пряк, или косвен натиск. С позитивен опит от кампанията са едва 17%, които споделят за спокойна кампания, със срещи и разговори на представители на различните политически сили.
В тази ситуация с доминиращи в страната апатия или принуда, не се регистрират сериозни признаци за мобилизация на избирателите. Готовност да отидат до урните заявяват 30% – 32% от анкетираните, което означава активност от около 2 млн. избиратели. В отделни места е възможна мобилизация на протестен, или наказателен вот, което може леко да увеличи участието, но няма индикации да може да се вдигне по-сериозна вълна.
Мобилизация е налице единствено сред най-твърдите симпатизанти на партиите, а т.нар. електорални периферии от колебаещи се избиратели остават пасивни. При запазване на регистрираната ниска активност е възможно както разместване между партиите, които са в близки позиции, така и влизане в парламента на някоя от формациите намиращи се в близост до 4%-та бариера.
Проучването на „Алфа Рисърч“ е проведено в периода 20 – 23 октомври сред 1000 пълнолетни лица и е финансирано със собствени средства.