Газовите компресори вече са поставени в Чирен, извършват се съответните тестове, обяви енергийният министър Жечо Станков
Вертикалният газов коридор е изключително важен проект не само за България, но и за Централна и Югоизточна Европа. Страната ни има желанието да бъде първата държава, която да започне същинското разширение на газопреносната си система. Първата стъпка това да се случи е доставката на тръбите за проекта, които вече са тук. Това коментира пред журналисти в Бургас министърът на енергетиката Жечо Станков, който посети пристанище „БМФ Порт Бургас“, където тръбите бяха доставени преди няколко дни, съобщава БТА.
„Те са 4000 броя. Бяха транспортирани от Индия, преминавайки през Червено море“, каза Станков. По думите му транспортирането им в страната ни вече е започнало, като се очаква до Великден да бъдат доставени нужните за първия нов газопровод.
„Следващият месец сме създали организация да имаме строително разрешение, а през месец май да направим и първа копка. Важно е да отбележим, че частта, която ще започнем, е от граница с Гърция до точката на присъединяване в съществуващия газопровод „Кресна“, където имаме възможност да повишим с 50 на сто трансфера на газ – от 2,3 млрд. кубика годишно на 3,6 млрд. кубика. Това е само първи етап. В момента, в който разработим и втората отсечка, която е Рупча – Ветрино, това ще да ни даде шанс да трансферираме към Румъния от 5 млрд. кубика в момента до 10 млрд. кубика“, разясни Жечо Станков.
Той добави, че проектът ще допринесе с повече приходи за страната, а и ще гарантира, че България няма да остане без природен газ. Станков уточни, че доставените в Бургас тръби ще бъдат транспортирани до седем площадки. Енергийният министър разкри, че най-тежкият за изграждане участък е този между базите Микрево и Рибник. „Там трасето е предизвикателство, тъй като имаме денивелация от около 40 градуса“, каза министърът и добави, че тръби ще се полагат в участък от 48 километра.
В 3 километра от този участък ще бъде използвана нова технология, тръбите ще се полагат чрез хоризонтално сондиране. Това, разясни Станков, означава, че наземни работи няма да бъдат извършвани. По този начин ще избегнем конфликт с наличната инфраструктура като пътища и железопътни трасета, корита на реки, посочи министърът на енергетиката. Той каза още, че тръбите за новите трасета са произведени в Индия и позволяват експлоатация в следващите 60-70 години. С добро стопанисване от страна на „Булгартрансгаз“ те ще могат да се използват и за много по-дълъг период, каза Жечо Станков.
Вертикалният газов коридор е съвместна инициатива на Гърция, България, Румъния, Унгария, Украйна, Молдова и Словакия. Целта ѝ е да подобри сигурността и да осигури диверсификация на източниците и маршрутите за пренос на газ.
От гледна точка на разширението на газовото хранилище „Чирен“ искам да съобщя, че газовите компресори вече са поставени, извършват се съответните тестове. Имаме и Акт 16 за тях, обяви Станков.
На въпроси на журналисти относно ръководството на „Булгартрансгаз“ той разясни, че е бил изслушан в Народното събрание. „Моята задача като енергиен министър е да стабилизирам българската енергетика и от енергетиката да идват добри новини. Що се отнася до стартиралите разследвания там, искам да гарантирам, че всичко, което се изисква от контролните и разследващите органи, ще бъде предоставено. Няма да позволя върху името на българската енергетика да се поставят етикети, които не съответстват на истината. Вярвам в правораздавателната система. Важно е да кажем, че трябва да изчакваме и да видим какво там ще се случи“, посочи Станков.
Попитан би ли предприел стъпки за смяната на ръководството на „Булгартрансгаз“, той каза: „Смяната на ръководството на „Булгартрансгаз“ е нещо, което не е в пряко касателство с министъра на енергетиката. Министърът на енергетиката упражнява правата върху Българския енергиен холдинг. Имам право там да се разпореждам. По българските закони, а и по европейските такива, „Булгартрансгаз“ и Енергийният системен оператор са два оператора с двустепенна система на управление, така ни е заръчала Европа и министърът на енергетиката няма право както оперативно, така и ръководно да се намесва там. В противен случай ще бъде стартирана наказателна процедура срещу държавата“. Министърът на енергетиката добави още, че изпълнителните директори и бордовете на директорите на горепосочените дружества се назначават или освобождават от надзорните им съвети.
На въпрос на БТА кога се очаква да започнат преговорите с турската страна по отношение на сключеното споразумение между „Булгаргаз“ и турската компания „Боташ, Жечо Станков посочи: „Много важно за мен е в първите сто дни от управлението на това правителство да започнем реални преговори с колегите от турската страна“. Той уточни, че следващата седмица ще се проведе министерска среща по Южния газов коридор в Баку, като тогава се очаква да бъдат обсъдени детайли по темата.
„Вече сме направили среща с посланика на Турция в България. Поставих въпроса дали моят колега – турският енергиен министър, ще присъства в Баку. Беше ми отговорено, че ще присъства. Изискал съм от колегите да организираме среща с него. Поставил съм задача на колегите от „Булгартрансгаз“ и от „Булгаргаз“ да изискат същата среща с представители на „Боташ“, които също ще бъдат там, за да можем да започнем реални разговори във връзка с това, че този договор към момента ни тежи“, каза Станков.
Той добави, че страната ни ще настоява за предоговаряне на сключения договор между „Булгаргаз“ и турската енергийна компания „Боташ“. Целта е да предоговорим този договор до възможности да заплащаме само за капацитета, който използваме, посочи министърът.