Задържан е само Иван Георгиев от дружеството „Роудуей кънстракшън“, другите двама се издирват
Трима са обвиняеми за кредита от 150 млн. лева, отпуснат на фирма на Румен Гайтански.
„Обвиняемите за длъжностно присвояване лица към момента са бившият директор на ББР Стоян Мавродиев, Румен Гайтански и един представител на дружеството, което реално е усвоило кредита. Последните двама са привлечени като обвиняеми в качеството си на съучастници – единият помагач, а другият подбудител. За Стоян Мавродиев обвинението е за извършител“, заяви на брифинг заместник градският прокурор Деян Захариев.
Все още обвиненията не са предявени задочно, защото трябва да бъде изпълнена законова процедура за щателно издирване на лицата. Единствено е задържан към момента представителят на дружеството.
Деян Захариев разясни, че за длъжностно присвояване се предвижда наказание лишаване на свобода от 10 до 20 години. Конфискация на част или цялото имущество.
„Дори и към настоящия момент продължават да се събират доказателства. Следва да се анализира дали има и съпричастност към присвояването и от други длъжностни лица от ББП“, уточни заместник градският прокурор Деян Захариев.
Това ще бъде преценено на по-късен етап след анализ на всички доказателства. Той уточни, че не е изключено с напредването на разследването да се съберат доказателства и да се повдигнат още обвинения и за „пране на пари“.
Делото е образувано през октомври 2022 година. Водено е разследване за престъпление по член 282 от НК, което е било прекратено. Констатирани са обаче пропуски и непълнота по фактите в случая. „Не са били изследвани връзките между дружествата, които по някакъв начин са били свързани с този кредит“, поясни зам. градската прокурорка Десислава Петрова.
С тези мотиви и постановление от 20 януари 2024 постановлението на Софийска градска прокуратура е било отменено, делото е върнато на наблюдаващия прокурор, а обвинението е преквалифицирано. Така то отново влиза в активна фаза, като дори са разпитани свидетели пред съдия. Изискана е допълнителна документация от ББР, ДАНС.
Десислава Петрова призова политиците да не се бъркат в работата на прокуратурата.
„Прокуратурата не се съобразява с политическия тайминг, натискът върху съдебната власт, включително чрез внушения, да съобразява поведението си с политическите стремежи, е политическа намеса в нашата работа“, посочи тя.