Това стана почти без дебат
Набързо и почти без никакъв дебат мнозинството в парламента прие процедурните правила за избор на управител на Националната здравноосигурителна каза (НЗОК) и на конституционен съдия на мястото на Константин Пенчев, чийто мандат е изтекъл.
Васил Пандов от ПП заяви, че малко или повече дискусията вече се е провела покрай правилата за избор на членове на КЕВР. Той обаче напомни, че КС трябва да се произнесе, защото тълкува зачита ли се мандатът на лице, което е отстранено незаконосъобразно – известно време настоящият шеф на касата е бил отстранен и не е ясно дали това се зачита като време. С отговор от КС щяло да се даде сигурност, че няма да се влезе в порочен конституционен съд и новия избор да бъде атакуем. Затова Пандов поискал още на комисия да се отложи изборът до произнасянето на висшите магистрати.
Андрей Чорбанов от ИТН не се съгласи. И иронизира, че ПП са „загрижени за продължаване на мандата на сегашния“. Той обаче бил омерзен от предишния избор. „Ако толкова сте се доверили на професионалните качества на сегашния управител, за да искате да продължи работата му, може да го предложите при нов избор. Ако той има най-добрите професионални качества, ще бъде избран“, каза имунологът. И настоя да има избор по всички правила, които преди са били заобиколени от мнозинството, в което ПП са участвали.
Правилата за избор на ръководство мина без въздържали се депутати, със 115 гласа „за“ и 101 против (От ПП-ДБ гласуваха само 29 и всички бяха срещу правилата, 34 от „Възраждане“, 27 от ДПС – НН и 11 от МЕЧ) .
Предложенията за управител на НЗОК се правят в 7-дневен срок след приемането на правилата. За управител се изисква съгласие на кандидата, автобиография, заведено копие от диплома за магистратура и документи за допълнителни специализации и квалификации, както и документ и др. До 3 дни преди изслушването на кандидати медиите може да изпращат въпроси към тях, анонимни сигнали не се приемат.
При балотаж, който завършва с равен резултат, се назначава нова процедура от парламента. Нов опит ще има и ако един от кандидатите се откаже и остане само една номинация.
След това депутатите подхванаха правилата за избор на член на Конституционния съд. Те трябва да изберат нов човек на мястото на Константин Пенчев.
Златан Златанов от „Възраждане“ се обърна към „достопочтените служители на народа“ и напомни за важността на КС. Затова изборът на член от квотата на НС трябва да е с по-голямо внимание. „В момента сме на края на една турболентна политическа криза, която забави запълването на членовете“, каза още той. Според него правилата не са пълни – нямало заверено копие за юридическа правоспособност или доказателства за стаж. Няма проблем едно лице да се води зачислено за адвокат, без да е упражнявало професията, каза той. И настоя да се изберат хора, които познават правото не само на теория, а и на практика. Кандидатите трябвало да представят и декларации за стипендии и финансиране на образованието от различни НПО. Декларации за наличие на магистрати, които са свързани с кандидата по серебрена линия до трета степен, или са в положение на съвместно съжителство, според „Възраждане“.
Председателстващата парламента Наталия Киселова, която е доцент по конституционно право, обаче напомни, че КС не е съд, а друг конституционен орган.
А от „Възраждане“ й напомниха, че не е в Софийския университет (където преподава).
Петър Петров от „Възраждане“ също даде свои предложения за промени в текстовете. Негови колеги от партията пък обявиха, че мястото в КС всъщност било удобен начин „да се пенсионират“ или наградят определени лица.
Андрей Вълчев от БСП се съгласи , че 10 мин не са достатъчни да се представи концепция за КС.
Нито едно от предложенията на „Възраждане“ обаче не преодоляха гласуването.
Текстовете по вносител бяха приети 23 мин, след като точката влезе за разглеждане. Правилата бяха подкрепени от 112 „за“, 67 бяха против, а 22 се въздържаха (всички от ПП-ДБ, двама от формацията бяха „за“, и трима се въздържаха).
Източник: 24 часа