Десислава Атанасова: Асен Василев спазарил въглищните ни централи срещу лобисткия, нелогично голям и нерентабилен проект за батериите

0
503
Десислава Атанасова Снимка: 24 часа

Националният ни интерес е предаден заради корупционни схеми, пише шефката на ПГ на ГЕРБ/СДС

Въглищните ни централи са спазарени срещу лобисткия, нелогично голям и нерентабилен проект за батериите. Националният ни интерес е предаден заради корупционни схеми. Решението е взето в Министерството на финансите, а не в Министерството на енергетиката, написа във фейсбук председателката на ПГ на ГЕРБ/СДС Десислава Атанасова. Тя се позова на отговор на министъра на енергетиката Росен Христов на питане на депутатката Теменужка Петкова.

Кирил Петков и Асен Василев са персонално отговорни. Единият е договорил ангажимента, другият го е парафирал, пише още Атанасова.

Ето целия пост:

В отговор на въпрос на колегата Теменужка Петкова министърът на енергетиката Росен Христов разкрива кой и как е поел ангажимента за затваряне на въглищни мощности до 2026 година в Плана за възстановяване и устойчивост.
1. Преговорите са водени от Асен Василев;
2. В Министерството на енергетиката не е правен анализ на мярката и на това колко и кои въглищни мощности трябва да отпаднат;
3. Лисва анализ на алтернативните технологии и на необходимото време за внедряване;
4. Няма и анализи на адекватността на електроенергийната ни система, т.е. липсва оценка на последствията върху електроенергийната ни сигурност и обезпеченост.
Отговорът на министъра на енергетиката потвърждава съмненията ни, че въглищните ни централи са спазарени срещу лобисткия, нелогично голям и нерентабилен проект за батериите. Националният ни интерес е предаден заради корупционни схеми. Решението е взето в Министерството на финансите, а не в Министерството на енергетиката. Игнорирайки мнението на експертите. Без да има виждане как ще се изпълни ангажимента.
‼️Кирил Петков и Асен Василев са персонално отговорни. Единият е договорил ангажимента, другият го е парафирал. Национално предателство, което ще ни струва:
1. Преки загуби от 6,4 млрд. лева на година. Свиване на износа и на БВП с толкова. 4 % спад на БВП, съизмерим с ефекта на КОВИД кризата.
2. Превръщането на България от нетен износител в нетен вносител на енергия. Недостиг на енергия в пиковите периоди. Невъзможност да се пипнаха бизнеса при високи цени на енергията.
3. Загуба на над 20 000 работни места (пряко и косвено) и социално-икономически катаклизъм за четири район.
4. 1,9 млрд. лева изхарчени за батерии вместо за далеч по-ефективни алтернативи. Още толкова след 6-7 години за рециклирането им.
5. Загуба на минимум 1,0 млрд. лева от забавяне на Плана за възстановяване и устойчивост, заради прокарването на лобисткия проект за батериите.