Джо Байдън се оттеглил, за да бъде спасена демокрация

0
32
Джо Байдън

Речта му беше първа, след като обяви в неделя, че няма да се кандидатира за втори мандат

Президентът Джо Байдън, който говори пред нацията от Овалния кабинет, определи решението си да се оттегли от президентската надпревара през 2024 г. като въпрос на спасяване на демокрацията и предаване на „факела на новото поколение“.

В прочувствената си реч, с която постави началото на заключителната глава на своето президентство и половинвековната си работа в публичната сфера, Байдън призна, че обединяването на партията е изисквало да се пожертват личните амбиции в името на това, което той вижда като по-голямо добро.

„Аз уважавам този пост. Но обичам страната си повече. За мен беше чест през целия ми живот да служа като ваш президент. Но в защита на демокрацията, която е заложена на карта – и е по-важна от всяка титла. Черпя сили и намирам радост в работата за американския народ“, каза той.

Въпреки че Байдън не спомена Доналд Тръмп по име, той се опита да направи ясен контраст с бившия президент, чиято амбиция го накара да претендира за победа на избори, които не спечели преди четири години.

„Най-хубавото нещо на Америка е, че тук не управляват крале и диктатори. Управлява народът. Историята е във вашите ръце, идеята за Америка е във вашите ръце“, заяви Байдън.

Байдън вече не е предполагаемият кандидат на Демократическата партия, който се опитва да убеди нацията, че все още има издръжливостта и способностите да се изправи срещу Тръмп в избори, в които предупреди, че нищо по-малко от самата демокрация не е в опасност, пише Си Ен Ен.

Той прехвърли политическата си тежест на своята вицепрезидентка Камала Харис, след като е бил убеден от колегите си демократи, че е политически неспособен да се стреми към втори мандат.

„Знаете ли, през последните седмици ми стана ясно, че трябва да обединя партията си в това критично начинание. Вярвам, че постиженията ми като президент, лидерството ми в света, визията ми за бъдещето на Америка – всичко това заслужаваше втори мандат. Но нищо, нищо не може да попречи на спасяването на нашата демокрация. Това включва и личните амбиции. Затова реших, че най-добрият път напред е да предам факела на ново поколение. Това е най-добрият начин да обединим нашата нация“, каза още Байдън.

Речта му беше първото му обширно изказване след обявяването му в неделя, че няма да се кандидатира и след като миналата седмица даде положителна проба за COVID-19.

По време на изказването си, което продължи около 11 минути, Байдън се опита да оформи първия проект на собственото си наследство. Той обрисува постиженията си през първия мандат и отправи поглед напред към целите, които се надява да постигне през оставащите месеци на власт, включително реформата на Върховния съд, прекратяването на войната в Газа, поддържането на американските съюзи и работата по неговата лунна снимка, с която да се справи с рака.

Той също така се застъпи за своя вицепрезидент, който сега заема мястото му в листата.

Харис, каза Байдън, е „опитна. Тя е твърда. Тя е способна. Тя е невероятен партньор за мен и лидер за нашата страна. Сега изборът зависи от вас, американския народ“, добави той.

Исторически погледнато, обръщенията в Овалния кабинет са били сериозен момент, в който президентите са се обръщали към американския народ по време на национална криза или са правили важни политически изявления. Това ще бъде едва четвъртият път, в който Байдън се обръща към нацията от президентската трибуна. И това е вторият път в рамките само на 10 дни, след изказването на Байдън пред страната по-рано този месец след опита за покушение срещу Тръмп.

Той също така е използвал кабинета, за да говори за нападението на „Хамас“ срещу Израел миналата година и за да похвали приемането на двупартийното споразумение за бюджета.

Президентът и дългогодишният му съветник по комуникациите Майк Донилън започнаха работа по речта малко след като Байдън оповести решението си да се оттегли от надпреварата след три седмици на засилващ се вътрешнопартиен натиск.

Той също така получи помощ при писането на речите от историка Джон Мийчъм.

Харис, която бързо си осигури подкрепата на достатъчно делегати, за да спечели номинацията на Демократическата партия, започна кампанията си във вторник в ключовия щат Уисконсин, където се опита да направи контраст с Тръмп. В сряда тя се появи на събитие на женско дружество в Индианаполис, а след това замина за Хюстън, където наблюдаваше изказването на Байдън.