Двете страни са изпълнили всички критерии, се казва в съобщение на комисията
Редица държави от ЕС настояват 27-членният блок да започне официално преговорите на 25 юни – след като през декември лидерите взеха историческото решение за започване на преговори.
Но опозицията от страна на Унгария, най-приятелски настроената към Русия страна в ЕС, заплашва да провали този ход, който изисква единодушната подкрепа на държавите членки.
Преди началото на преговорите Европейската комисия беше определила серия от реформи, които разкъсваната от войната Украйна – и бившата ѝ съветска съседка Молдова – трябва да извършат.
В актуализирано съобщение до посланиците на ЕС изпълнителният орган на блока заяви, че Киев е изпълнил оставащите изисквания, включително усилията за ограничаване на властта на олигарсите и за по-добро гарантиране на правата на етническите малцинства.
„Смятаме, че всички стъпки са изпълнени от двете страни. Сега решението е в ръцете на държавите членки“, посочи говорителка на комисията.
Въпросът за правата на малцинствата е ключов спорен момент за Будапеща, която отдавна се оплаква от предполагаемото лошо отношение към унгарската общност в Украйна.
Но дори ако Брюксел настоява, че Киев е изпълнил всички изисквания, това не означава, че Унгария, която многократно е блокирала подкрепата за Украйна, ще се съгласи.
Натискът да се премине към следващата стъпка в стремежа на Украйна към членство в ЕС нараства поради опасенията, че Унгария може да забави напредъка, когато поеме ротационното председателство на ЕС през юли.
Украйна и Молдова подадоха молби за присъединяване към ЕС малко след като Русия започна тоталната си инвазия през февруари 2022 г.
Започването на преговорите все пак ще постави Украйна само в началото на това, което вероятно ще бъде дългогодишен процес на реформи, преди тя най-накрая да стане член.