Тя обеща да предложи „нов европейски закон за изследванията, който да направи така че да няма изтичане на мозъци от Европа“
В Европейския парламент в Брюксел изслушаха българския кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева.
Изслушването ѝ започна с минута мълчание м памет на жертвите на наводненията във Валенсия. В началото Захариева направи изложение на английски и припомни своя политически и административен опит на високо ниво в България, което според нея ще ѝ помогне в бъдещата ѝ роля на еврокомисар.
Тя очерта няколко важни приоритета – Европейският съюз трябва да стане много по-конкурентоспособен в сравнение със САЩ и Китай и да инвестира много повече в изследванията и в стартиращите предприятия.
Захариева обеща да предложи „нов европейски закон за изследванията, който да направи така че да няма изтичане на мозъци от Европа“. Българката ще работи за това европейските държави да отделят 3 процента от БВП за инвестиции. Екатерина Захариева подчерта, че ще работи за по-голямо участие на жените в изследванията и иновациите.
От „Патриоти за Европа“ я попитаха как гледа на санитарния контрол по отношение на крайната десница в Европейския парламент – Захариева обеща да работи с всички евродепутати от всички политически групи, ако те защитават европейските ценности.
Тя обвърза тези ценности и с Украйна и подкрепата за страната. Петър Волгин от групата „Европа на суверенните нации“ я попита дали войната в Украйна и инвестициите във военната индустрия няма да попречат на инвестициите в гражданските изследвания.
Захариева отговори, че новата геополитическа ситуация изисква Европейският съюз да работи за подобряване на сигурността и подкрепи идеята за увеличаване на инвестициите във военни изследвания. Според нея това няма да попречи на останалите научни изследвания.
Изслушването на Захариева продължи до 13 часа българско време, а около 15 часа се очаква да стане ясно дали тя е одобрена.
За да бъде одобрена, българката трябва да получи подкрепата на две трети от ресорната комисия. Евродепутатите ще трябва да дават отговор на два основни въпроса – дали Захариева е подходяща за еврокомисар и дали може да се справи с ресора „Стартъпи, проучвания и иновации“.
Ако всички кандидати бъдат одобрени от евродепутатите, целият състав на Европейската комисия ще бъде гласуван от Европарламента в края на ноември в Страсбург и Комисията ще встъпи в длъжност на 1 декември.