ГЕРБ и ИТН вече го направиха, БСП обмисля кандидатурата на Станишев, но още няма решение
Премиерът Димитър Главчев изпрати писмо до председателите на парламентарните групи в 50-ото Народно събрание относно номинирането на кандидати за еврокомисар от България, съобщават от правителствения пресцентър.
ГЕРБ и ИТН вече обявиха кандидатите си. В кулоарите на парламента Бойко Борисов заяви, че партията му ще номинира Екатерина Захариева, а Станислав Балабанов каза, че от ИТН ще предложат Велислава Петрова. Сред вариантите на БСП е Сергей Станишев, но от партията щели да вземат решение на заседание на Изпълнителното бюро, обяви Борислав Гуцанов.
„Първото ми действие след встъпването ми във втори мандат като служебен министър-председател е да се обърна към Вас с призив да вземете отношение по въпроса кои да бъдат двете кандидатури за български еврокомисар в следващата Европейска комисия. Считам, че това решение следва да бъде взето след допитване до най-представителния орган в държавата”, изтъква премиерът Главчев в писмото си. Предвид изтичащия срок за реакция, министър-председателят очаква номинациите от парламентарните групи до 29 август.
„Уверен съм, че със съвместни усилия ще съумеем да излъчим най-достойните кандидати за заемане на поста еврокомисар от България”, отбелязва още Главчев.
В писмото си той припомня за стартиралия през месец юли процес по сформиране на нов състав на Европейската комисия. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен прави своя избор и предлага на Съвета на ЕС новия състав на база на предложенията от държавите членове и след провеждане на съответни разговори с кандидатите. В тази връзка към българската страна беше отправена молба за номиниране на двама кандидати за еврокомисар (препоръчително мъж и жена), като, ако България вземе решение да номинира настоящия комисар, необходимостта от две номинации ще отпадне. Срокът за посочване на кандидати е 30.08.2024 г.
Българският еврокомисар е проекция на дългосрочните национални приоритети и политики на европейско ниво, изтъква още в писмото си министър-председателят Димитър Главчев. Определянето на стратегическите цели на държавата и тяхното провеждане е задача на редовно правителство, излъчено от Народното събрание. Към настоящия момент обаче България се намира в безпрецедентна ситуация, в която изпълнителната власт се упражнява от служебно правителство, назначено с указ на президента, чиито цели и задачи са краткосрочни и оперативно ориентирани към осигуряването на приемство във властта и произвеждането на избори. Съгласно утвърдената процедура предложението за еврокомисар следва да бъде одобрено с акт на Министерския съвет, независимо дали се касае за редовно или служебно правителство.
Според съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков обаче служебният кабинет няма мандат да предложи еврокомисар за следващите пет години. „Народното събрание трябва да одобри номинирания за еврокомисар”, счита той. Петков припомни, че от ПП-ДБ са входирали предложение в парламента за промяна на правилника, така че номинациите за еврокомисар да бъдат одобрявани от НС.