Данъците трябва да се платят до 30 април
Данните са вписани в предварително попълнените годишни данъчни декларации, като информацията за вида на получените доходи е отразена в съответните приложения. Преди да бъдат подписани и подадени, предварително попълнените данни е хубаво да се прегледат, допълнят и коригират при необходимост, както и да се прецени дали доходите, вписани в декларацията, са облагаеми или необлагаеми, препоръчват от приходната агенция. Облагаемите доходи подлежат на деклариране, а необлагаемите, каквито например са доходите от продажба на лични вещи, могат да се обявят пред НАП по желание.
Електронната услуга за подаване на годишна данъчна декларация е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или с квалифициран електронен подпис (КЕП) в е-Портала на приходната агенция. Лицата, които не разполагат с ПИК, могат да го получат за минути и безплатно във всеки един офис на НАП.
При неподаване на декларация или неплащане на дължимия данък гражданите подлежат на санкции.
Ето как да попълните декларацията си:
Декларирате доходи по трудови и граждански договори (хонорари), от дейност като едноличен търговец, земеделски стопанин, от авторство, лицензи, занаяти, свободни професии, наеми, лихви, продажба на имущество, облагаеми обезщетения, дивиденти и дялове от чужбина и др., посочват от НАП.
Годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за придобити доходи от физически лица, които не извършват дейност като търговци, можете да подавате:
– по електронен път с КЕП или ПИК в портала за електронни услуги на НАП, (подаването по електронен път е задължително за самоосигуряващи се лица по смисъла на КСО);
– на хартиен носител в компетентния офис на ТД на НАП по постоянен адрес, по пощата или в пощенски станции без автоматично зареждане на данни.
В декларациите, подадени в периода 10 януари – 1 март по електронен път, данните, предоставени от платците на доходи, не се зареждат автоматично. Това налага физическото лице – задължено да подава годишна данъчна декларация, да набави самостоятелно информация за придобитите доходи, с цел коректно попълване на декларацията.
В този случай преди да подадете годишната данъчна декларация, трябва да направите справки и да подготвите информацията от следните документи:
– сметки за изплатени суми за доходи от друга стопанска дейност (граждански договори, авторски възнаграждения и др.) и за доходи от наем. Издават се задължително от платеца на дохода и не се прилагат към декларацията;
– служебни бележки за доходи от трудови правоотношения, от друга стопанска дейност (доходи от граждански договори, авторски възнаграждения и др.) наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество и други източници. Издават се от платците на доходите, когато те са предприятия или самоосигуряващи се лица, само по желание на физическите лица и не се прилагат към декларацията;
Вижте още в Документи, които се прилагат към годишната данъчна декларация_(чл. 23 от ЗДДФЛ).
– ако не сте самоосигуряващо се лице и подавате декларацията в офис на НАП или по пощата, изтеглете, разпечатайте и попълнете всички необходими приложения и декларации от списъка с образци на страницата на НАП. Вижте полезни Формуляри.
Когато физическо лице подава годишна данъчна декларация с персонален идентификационен код или електронен подпис след началото на март, тя ще бъде попълнена автоматично и няма да е необходимо да се прилагат служебни бележки за доходите. В годишната данъчна декларация можете да видите информация за доходите си от трудов договор, хонорари и възнаграждения по граждански договори и други доходи платени от предприятия и самоосигуряващи се лица, като ще имате възможност да прегледате данните, да ги коригирате и/или допълните.
Ако сте лице, което извършва стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон, едноличен търговец или регистриран земеделски стопанин, избрал да се облага като едноличен търговец, преди да попълните годишната си данъчна декларация направете преглед дали правилно са формирани счетоводния финансов резултат и данъчния финансовия резултат.
Ако не сте самоосигуряващо се лице можете да подадете декларацията в офис на НАП или по пощата, като я изтеглите, разпечатате и попълните всички необходими приложения от списъка с образци на страницата на НАП.
Ако за декларацията използвате приложението за попълване с бар код следва да го изтеглите, попълните и подадете по един от описаните начини за подаване.