Китай подкрепи Тръмп в преговорите за мир в Украйна

0
39
Китайският външен министър Ван И СНИМКА: WIKIMEDIA COMMONS

Това стана по време на снощната среща на външните министри на страните от Г-20 в Южна Африка

Китай подкрепя всички усилия, водещи до мир, включително скорошното единодушие, постигнато между САЩ и Русия, каза китайският външен министър Ван И

Китай подкрепи стремежа на президента на САЩ Доналд Тръмп да сключи споразумение с Русия за прекратяване на войната в Украйна. Това стана по време на снощната среща на външните министри на страните от Г-20 в Южна Африка, докато съюзниците на САЩ се обединиха около украинския президент Володимир Зеленски, посочва БТА, цитирайки Ройтерс.

„Китай подкрепя всички усилия, водещи до мир, включително скорошното единодушие, постигнато между САЩ и Русия“, каза по време на срещата китайският външен министър Ван И. „Китай желае да продължи да играе конструктивна роля в политическото решение въз основа на нуждите на участващите страни и опасенията на международната общност“, добави той.

Ван не повтори тезата, която изказа на Мюнхенската конференция по сигурността миналия петък, че всички заинтересовани страни в руско-украинския конфликт трябва да участват в мирните преговори.

По-малко от месец след началото на втория си мандат Тръмп преобърна политиката на САЩ по отношение на войната, прекратявайки кампанията за изолиране на Москва с телефонно обаждане до руския президент Владимир Путин и разговори между висши американски и руски служители, които оставиха Киев на заден план, отбеляза медията.

В сряда Тръмп обяви Зеленски за „диктатор“, а думите му предизвикаха изявления в подкрепа на украинския президент от членове на Г-20 като Австралия, Германия и Обединеното кралство.

Пекин иска да гарантира участието си в каквото и да било споразумение, което Тръмп се опитва да сключи с Кремъл, за да предотврати изплъзването на понастоящем дипломатически изолираната Русия изпод влиянието му, твърдят анализатори.

„Като отиде направо при Путин, президентът Тръмп заличи това, което Пекин се надяваше, че може да бъде ключов елемент на първоначално влияние“, каза Руби Осман, експерт по Китай в Института за глобални промени „Тони Блеър“.

„Вместо това Китай може да насочи вниманието си към обсъждане на китайската роля в евентуално възстановяване и поддържане на мира – нещо, което би дало на Пекин значително по-силен интерес към европейската архитектура за сигурност“, добави тя.

Във вторник администрацията на Тръмп заяви, че се е съгласила да проведе още разговори с Русия за прекратяване на продължаващия близо три години конфликт след продължила четири и половина часа среща в Саудитска Арабия.

Русия заяви, че разговорите са били полезни, но втвърди исканията си, като настоя, че няма да допусне Украйна да стане член на НАТО.